Postaw sobie diagnozę - dłuższą linijkę albo patyk ułóż wzdłuż wewnętrznej krawędzi stopy, jeśli duży palec odchyla się od niego o co najmniej 0,5 cm idź do lekarza ortopedy - zaczął się proces tworzenia halluksa.
Nie kupuj butów rano – wtedy nogi są wypoczęte i później może się okazać, że obuwie będzie za ciasne. Po kilku godzinach stania i chodzenia stopa potrafi wydłużyć się o 5 mm. Wybieraj buty z naturalnych materiałów na grubszej, elastycznej, amortyzującej wstrząsy podeszwie.
W sklepie włóż buty i przejdź się w nich - upewnij się, że kłąb stopy leży wygodnie w najszerszej części buta.
Zadbaj o to, by palce stopy nie były ściśnięte - obuwie powinno mieć szersze noski, a gdy są one węższe, zawsze najdłuższy palec od czubka buta musi dzielić ok. 1 cm.
Noś buty na ok. 3-cm obcasie – gdy decydujesz się na wyższy obcas, pamiętaj, żeby spędzać w takim obuwiu nie dłużej niż 4 godziny dziennie.
Zmieniaj buty kilka razy dziennie – w różnych fasonach są obciążane różne miejsca na stopie - zapobiega to deformującym kości przeciążeniom.
Latem noś odkryte buty, najlepiej wygodne sandały i jak najczęściej spaceruj po miękkim podłożu - np. po piasku, trawie.
Codziennie wieczorem zafunduj stopom ciepłą kąpiel i wymasuj je - wykonuj kilka ćwiczeń: kręć kółka stopami, chwytaj palcami drobne przedmioty, ustaw pod podeszwą małą piłeczkę, tocz ją od palców do pięt i z powrotem.
W ciągu dnia wykorzystuj każdą chwilę, aby rozluźnić stopy - np. siedząc przy biurku, kreśl w powietrzu kółka, przechylaj stopy z jednej krawędzi na drugą, zginaj i prostuj palce.
Zadbaj o prawidłową wagę ciała - każdy kilogram za dużo dodatkowo obciąża stopy.