Z człowieka w jaszczurkę
Zabieg polega na przecięciu środkowej przegrody włóknistej, która oddziela dwie boczne połowy języka. Do rozszczepienia języka można użyć skalpela. Ta metoda wiąże się jednak z silnym, trudnym do opanowania krwawieniem.
Krwawienie można zahamować, używając kauteryzatora, który zamyka naczynia krwionośne, lub zszyć ranę.
Osoby, które mają kolczyk w języku, a teraz pragną go rozszczepić, mogą skorzystać z metody przewiązania. Wówczas w przekłutym języku umieszcza się ciasno przewiązaną pętlę, która powoli, stopniowo przecina tkankę. Rozszczepienie języka trwa dłużej, należy czekać, aż poszczególne przecięcia się zagoją i dopiero kontynuować zabieg. Ten sposób rozdzielenia języka wiąże się z kilkutygodniowym bólem i dyskomfortem.
Inną metodą jest skorzystanie z dwóch kleszczyków chirurgicznych. Kleszczyki pozostawia się na niecałą godzinę, co powoduje spłaszczenie tkanki i dopiero po ich zdjęciu przecina się język. Zgnieciona tkanka powoduje bardzo silny ucisk i ogranicza nieco krwawienie.
Zabieg należy wykonywać w profesjonalnym studiu. W żadnym wypadku nie należy wykonywać go na własną rękę. Rozszczepienie języka jest bardzo bolesne, a korzystając ze znieczulenia ból, po przecięciu, jest jeszcze większy.
A kiedy się znów złączy?
To, że język się zrasta, jest rzeczą normalną, szczególnie, gdy rozcięcie nie jest długie (1–1,5 cm). Przez pierwsze kilka dni zrośnięty podczas nocy język należy rozrywać. Dłuższe rozcięcia także mogą mieć tendencję do zrastania, gdy nie są odpowiednio pielęgnowane. A nawet, gdy język całkowicie się zagoi, może okazać się, że się zrasta. Należy wówczas systematycznie go docinać, aby zachować rozcięcie upragnionej głębokości.
Zobacz też: Kiedy modyfikacje ciała zagrażają życiu?
Pielęgnacja rozciętego języka
Pielęgnacja po rozszczepieniu języka jest taka sama, jak po przekłuciu języka kolczykiem. Należy:
- płukać jamę ustną – można używać do tego celu szałwi lub rumianku. Płukanie chłodnym naparem zmniejsza opuchliznę, przynosi ulgę i dezynfekuje. Należy płukać jamę ustną po każdym posiłku;
- unikać ostrych, kwaśnych i słonych potraw – nie dość, że przez nie boli bardziej, to jeszcze podrażnia miejsce przecięcia;
- stosować delikatne pasty do mycia zębów i płyny do płukania jamy ustnej – bez zawartości alkoholu.
Gojenie rozszczepionego języka trwa około 4 tygodni.
Powikłania rozcięcia języka
Choć powikłania należą do rzadkości, to, decydując się na rozczepienie języka, powinniśmy wiedzieć, że:
- głębokie rozdzielenie może prowadzić do problemów z wymową,
- może dojść do trudnego do opanowania krwawienia,
- może dojść do infekcji,
- może dojść do spuchnięcia języka i zablokowania dopływu powietrza.
Z jaszczurki ponownie w człowieka
Decyzja o rozszczepieniu języka powinna być przemyślana. W żadnym wypadku nie powinna być podjęta pod wpływem chwili, zrobienia komuś na złość – na przykład rodzinie – lub dopasowania się do grupy, która posiada „jaszczurze języki”.
Rozszczep języka oczywiście można cofnąć. W tym celu usuwa się skórę z wewnętrznych boków języka a następnie zszywa się obie części. Zabieg ten jest jeszcze bardziej bolesny niż rozcięcie języka, gojenie trwa dłużej i można spodziewać się komplikacji. Ponadto powstała blizna na języku może spowodować problemy z wymową – seplenienie.
Zobacz też: Czym są ekstremalne modyfikacje ciała?