Warstwa ochronna skóry złożona jest z wody i lipidów, czyli z szerokiej grupy związków chemicznych. W ich skład wchodzą tłuszcze, woski i sterole, a także rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E, K, i wiele innych substancji. Płaszcz lipidowy, a właściwie płaszcz hydrolipidowy, jest więc niezwykle skomplikowaną substancją, którą obdarzyła nas natura, tworząc tarczę ochronną przed działaniem czynników, które mogą nam szkodzić.
- To dzięki niej do wnętrza skóry i całego organizmu nie przenikają bakterie, wirusy i grzyby, zanieczyszczenia i toksyny, również te pochodzące z brudnego powietrza i smogu.
- Płaszcz lipidowy sprawia, że mniej szkodzą nam promienie słoneczne czy zbyt niskie lub zbyt wysokie temperatury.
- Dzięki niemu nasza skóra zachowuje też elastyczność, jędrność i młody wygląd.
- Warstwa lipidowa jest swoistym selekcjonerem – odpowiada za prawidłowe wchłanianie i przenikanie odpowiednich substancji do głębszych warstw skóry, czyli dba o to, by trafiły tam tylko te bezpieczne i wartościowe substancje.
- Dzięki temu, że naskórek jest odpowiednio nawilżony, keratynocyty, czyli żywe komórki naskórka mogą prawidłowo funkcjonować, a korneocyty, czyli martwe komórki naskórka szybko się złuszczać.
Co szkodzi warstwie hydrolipidowej?
Najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka nie jest do niego trwale przytwierdzona. Łatwo więc można ją uszkodzić lub wręcz usunąć, stosując nieodpowiednie kosmetyki, bądź wystawiając skórę na działanie agresywnych czynników zewnętrznych.
- Dziś dokładnie myjemy ciało każdego dnia. Nasza natura nie jest do tego przygotowana. Jeśli zbyt inwazyjnie zadziałamy na tę najdelikatniejszą część naskórka i usuniemy lub osłabimy warstwę płaszcza lipidowego, komórki skóry mogą nie zdążyć na nowo jej wytworzyć przed następnym myciem. Codziennie warstwa lipidowa staje się więc cieńsza.
- Na osłabienie płaszcza lipidowego niekorzystny wpływ mają też czynniki zewnętrzne, takie jak działanie słońca, wody, suchego i gorącego powietrza, a także niskich temperatur, mrozu czy wiatru.
- Uszkodzenie warstwy lipidowej może być też skutkiem różnych chorób, niekoniecznie skórnych, a także zażywania niektórych leków.
- W naturalny sposób komórki skóry tracą reż zdolność odbudowy warstwy lipidowej u osób w podeszłego wieku.
Jak dbać o płaszcz lipidowy?
Niemal każdego dnia i w każdych okolicznościach skóra narażona jest na utratę równowagi hydrolipidowej. Musimy więc pamiętać o niej podczas codziennej pielęgnacji. Najłatwiej stosować lekarską zasadę – po pierwsze nie szkodzić. Do codziennej pielęgnacji należy zatem wybierać takie kosmetyki, które ochronią naszą naturalną warstwę lipidową.
- Zamiast tradycyjnego mydła marka Avène proponuje kostkę myjącą XeraCalm A.D, która stosowana codziennie, zadba o naturalną warstwę lipidową naskórka.
- Do codziennej pielęgnacji ciała świetnie sprawdzi się też olejek oczyszczający uzupełniający lipidy XeraCalm A.D
Jak przywrócić uszkodzoną warstwę lipidową?
Żeby przywrócić skórze prawidłowe funkcjonowanie, nie wystarczy tylko używać zwykłych kosmetyków nawilżających, a przecież po nie często sięgamy, czując na przykład dyskomfort czy „ściąganie się skóry”. Tymczasem w przypadku uszkodzenia płaszcza lipidowego ważne jest, by naprawdę wspomóc warstwę lipidową, stosując dermokosmetyki odbudowujące płaszcz ochronny, czyli takie, których skład jest bogaty w odpowiednie tłuszcze, w substancje odżywcze i ochronne, a także w witaminy.
Avène ma tu kilka przydatnych produktów z serii XeraCalm A.D:
- Krem uzupełniający lipidy,
- Balsam uzupełniający lipidy,
- Koncentrat kojący do stosowania na swędzące miejsca.
Dla kogo są dermokosmetyki XeraCalm A.D?
Wszystkie dermokosmetyki XeraCalm A.D mogą być stosowane na skórę w każdym wieku. Pomagają dbać o płaszcz lipidowy i likwidować świąd zarówno u niemowląt, jak i u osób dorosłych i w podeszłym wieku. Marka Eau Thermale Avène proponuje dermokosmetyki sterylne nowej generacji. System dozowania pompkowego oraz formuła zawierający tylko najlepsze i niezbędne składniki stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób zmuszonych zwracać szczególną uwagę na pielęgnację skóry .
W składzie kosmetyków znajdują się:
- I-modulia– pierwszy biotechnologiczny składnik aktywny pozyskany z Wody termalnej Avène o udowodnionej skuteczności przeciwzapalnej, przeciwświądowej i w zakresie podnoszenia wrodzonej odporności skóry.
- Woda termalna Avène o udowodnionych właściwościach kojących i łagodzących podrażnienia oraz zmniejszających odpowiedź zapalną skóry.
- Cer-Omega – kompleks ceramidów pozyskiwany z olejku z pierwiosnka, bogatego w kwasy omega-6. Zmniejsza suchość skóry, zapewnia optymalny poziom nawilżenia i odbudowuje barierę hydrolipidową.
Artykuł powstał z udziałem marki Avène