Chroń maleństwo przed słońcem

Najlepsze sposoby na lekką i zdrowa opaleniznę Twojego malca.
/ 16.03.2006 16:57
chron-male-copy.jpg
 
Lato sprawia, że dużo czasu spędzasz ze swoim maleństwem na świeżym powietrzu. Pamiętaj jednak o odpowiednim przygotowaniu dziecka do wyjścia na spacer. Niezbędnym letnim atrybutem każdego maluszka powinien być krem z wysokim filtrem.

Opalenizna to nic innego jak obrona skóry przed nadmiarem słońca. Dziecięca, znacznie delikatniejsza niż u dorosłego, jest szczególnie narażona na mniej lub bardziej groźne oparzenia.
Szczególnie dbaj o skórę niemowlęcia
Kiedy maluszek latem bawi się na świeżym powietrzu, lub nawet śpi w wózeczku, wystawiony jest na działanie promieni - przede wszystkim UVB i UVA. Pierwsze odpowiedzialne są za bolesne i niebezpieczne oparzenia, ale też za opaleniznę. Drugie mogą powodować w skórze nieodwracalne zmiany. Narażanie dziecka na bezpośrednie działanie słońca może doprowadzić nawet do trwałego poparzenia skóry i tworzenia się w przyszłości znamion barwnikowych! Badania potwierdziły też, że oparzenia słoneczne w dzieciństwie aż czterokrotnie zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

Jak przed tym ochronić dziecko?
- używaj odpowiednich kremów z filtrami chroniącymi przed promieniowaniem UVB i UVA. Najlepiej, by kosmetyk nie rozkładał się szybko pod wpływem słońca i był odporny na wodę.
- dobieraj kosmetyki z wysokim filtrem ochronnym. Preparaty dla dzieci powinny mieć wyższy numer niż dla dorosłych (patrz ramka obok). W zależności od rodzaju preparatu filtry te odbijają i rozpraszają lub pochłaniają promieniowanie słoneczne.
- szczególnie dbaj o skórę niemowlęcia. Dla dziecka w pierwszym roku życia stosuj krem z filtrem fizycznym, który zostawi na skórze tzw. film i będzie odbijał promienie słoneczne. Takie preparaty można poznać po tym, że mają napis: "Krem z filtrem fizycznym" lub "Nie zawiera filtrów chemicznych" (np. krem ochronny na słońce NIVEA Baby). Nawet wówczas, gdy niemowlę przebywa w półcieniu, należy zapewnić mu dodatkową ochronę, stosując krem z wysokim filtrem mineralnym.
- nakładaj krem wielokrotnie w ciągu dnia. Pierwszy raz posmaruj skórę dziecka pół godziny przed wyjściem na słońce - składniki preparatu zdążą się uaktywnić. Potem co dwie, trzy godziny poprawiaj tę ochronę.

Najlepiej w cieniu
Jeżeli Twoje maleństwo jeszcze nie ukończyło roku, nie wystawiaj go na bezpośrednie działanie słońca. Niech przebywa i bawi się pod parasolem lub w cieniu. Dzieci poniżej 3. roku życia nie powinny przebywać na słońcu zbyt długo, a już na pewno nie między jedenastą a piętnastą, kiedy promieniowanie słoneczne odpowiedzialne za poparzenia jest najsilniejsze.

Anna Kieidis