Kosmetyki naturalne - nowi przyjaciele kobiety XXI wieku

Czy świat idzie naprzód, czy się cofa? Czy możliwym jest bycie politically correct? Czy było lepiej kiedy było gorzej? Czy Włosi są antysemitami? Czy grozi nam powrót do krucjat? Czy warto uwierzyć Danowi Brownowi? Na te wszystkie i wiele innych pytań, które zadaje sobie współczesny Europejczyk, odpowiada Umberto Eco w książce "Rakiem. Gorąca wojna i populizm mediów".
/ 31.03.2011 12:44

Podczas codziennych zakupów coraz częściej kierujemy się dwoma czynnikami: naturalnością i organicznością produktów. Chcemy, aby panujący obecnie eko-trend był nie tylko sposobem myślenia, ale również sposobem na życie. Czas postawić kolejny krok na tej drodze i poznać wyjątkowe działanie kosmetyków naturalnych.

Kosmetyki naturalne to drogeryjny odpowiednik ekologicznych produktów spożywczych. We współczesnym świecie naturalny i zdrowy to określenia, które nie powinny kojarzyć się jedynie z żywnością. Nie tylko nasze wnętrze potrzebuje uwagi, ale także cera - najczęściej narażona na szkodliwe działania zanieczyszczeń środowiska.

Zamiast nadwrażliwej – normalna

Coraz częściej kosmetyczki i dermatolodzy mają do czynienia z przypadkami podrażnionej, nadwrażliwej skóry skłonnej do alergii. Jest to spowodowane nie tylko zanieczyszczeniami powietrza czy wody, ale również źle dobranymi kosmetykami, składającymi się głównie ze sztucznych składników i konserwantów. Dlatego powinniśmy skupić się na zawartości naszych kosmetyków w takim samym stopniu, w jakim zwracamy uwagę na pochodzenie oraz ekologiczny proces wytwarzania tego co jemy. - W przypadku kosmetyków naturalnych obok działania najważniejszy jest skład produktu. Każdy element jest starannie dobrany, aby uniknąć prawdopodobnych alergenów oraz konserwantów - mówi Róża Nowakowska kosmetolog z Nantes.pl. Często są to kosmetyki bezzapachowe lub o bardzo delikatnej nucie zapachowej, ponieważ skomponowane zostały z naturalnych olejków eterycznych.

Zamiast niedoskonałej – naturalna

Oprócz nadwrażliwości częstym powodem, dla którego udajemy się do salonu kosmetycznego lub dermatologa są kłopoty z trądzikiem. Niestety problem ten nie dotyczy jedynie nastolatek, ale również kobiet po dwudziestym roku życia. - Dziewczyny, które mają cerę skłonną do wyprysków, bardzo często błędnie stosują inwazyjne i podrażniające skórę kosmetyki antybakteryjne i przeciw trądzikowe - wypowiada się wizażystka Anna Kołodziej. - W takich przypadkach zarówno do pielęgnacji, jak i makijażu najlepiej jest stosować kosmetyki naturalne i mineralne - dodaje. Nie tylko walory zdrowotne tego rodzaju kosmetyków są doceniane przez kobiety, ale także ich wartość pielęgnacyjna. Kremy i maseczki naturalne nie zatykają porów. Wówczas skóra oddycha, co przeciwdziała powstawaniu zaskórników. Zawierają też minerały, dzięki którym cera nie tylko jest doskonale pielęgnowana, ale i leczona z wszelkich niedoskonałości.

Częściej znaczy lepiej

Kosmetyki naturalne w swoim składzie nie mają substancji konserwujących, dlatego ich termin przydatności jest krótszy niż typowych artykułów drogeryjnych. Całkowite pozbycie się związków chemicznych z tego rodzaju wyrobów to ich największa wartość. Stosunkowo krótki termin ważności, od 6 do 12 miesięcy, zobowiązuje do częstszej kontroli świeżości kosmetyków i wymiany zawartości naszej kosmetyczki. Dzięki temu skupiamy się na tych produktach, które są nam naprawdę potrzebne - przecież liczy się jakość, a nie ilość.