Jak przywrócić komfort suchej skórze?

Jak ją rozpoznać i jak właściwie pielęgnować - radzi dermatolog Carmen Vincent z Centrum Naukowo-Badawczego Dr Irena Eris.
/ 18.12.2006 16:09
eris1.jpg
Sucha skóra jest problemem spotykanym bardzo często. Szacuje się, że nawet aż jedna na dziesięć osób cierpi z tego powodu.

Zaburzenia w funkcjonowaniu skóry objawiające się nadmiernym wysuszeniem niekiedy stanowią jedynie dolegliwość „sezonową”, występującą w wyniku okresowego działania czynników zewnętrznych lub jako efekt drobnych zaburzeń w pracy organizmu.

Skóra sucha - jak ją rozpoznać?

- skóra sucha jest na ogół dość jasna i cienka
- zazwyczaj zaczerwieniona na skutek prześwitywania naczyń krwionośnych
- prawie zawsze matowa z zamkniętymi i niewidocznymi porami
- charakteryzuje się także brakiem połysku, powierzchniowym złuszczaniem i pojawiającymi się pęknięciami
- cechami subiektywnymi skóry suchej jest szorstkość, zmniejszenie elastyczności i kruchość, uczucie ściągania, pieczenia, mrowienia i swędzenia
- skórze suchej brakuje miękkości i niestety dość szybko powstają na niej zmarszczki

Skóra sucha - kiedy i u kogo?
U osób ze skórą normalną pierwsze objawy trwałego wysuszenia pojawiają się z reguły w czasie zimowych mrozów lub jesienią po słonecznych wakacjach. Następuje to najczęściej około trzydziestego roku życia. Na skutek przemian hormonalnych w okresie przekwitania kobiet skóra może się przez krótki czas przetłuszczać, jednak po pewnym czasie powracają objawy wysuszenia i stopniowo następuje pełne utrwalenie wszystkich właściwości skóry suchej.

Problem skóry suchej dotyczy bardzo dużej grupy osób. Często pojawia się w pewnym wieku i z różnym przebiegiem – zaostrzeń i okresów poprawy – pozostaje już na stałe dominującą cechą skóry. Nic więc dziwnego, że znaczna część kosmetyków pielęgnacyjnych produkowana jest właśnie z myślą o skórze suchej, a problem utrzymania właściwej ilości wody w naskórku jest jednym z głównych przedmiotów prac badawczych w laboratoriach kosmetologicznych.

Skóra sucha - trzy zasady pielęgnacji
Osoby mające skórę suchą zazwyczaj nie wymagają leczenia farmakologicznego (wyjątek stanowią ewidentne objawy stanu zapalnego). Natomiast bardzo ważną sprawą jest właściwa pielęgnacja takiej skóry, która ma istotne znaczenie nie tylko do utrzymania skóry we właściwej kondycji, ale także ma za zadanie zapobiec przejściu skóry suchej we wrażliwą. Podstawowe zasady pielęgnacji skóry suchej można ująć w kilku punktach:
- należy wyeliminować nieprawidłowe nawyki pielęgnacyjne, typu: gorące kąpiele, mycie skóry mydłem, intensywne opalanie, intensywne wycieranie ręcznikiem
- kosmetyki stosowane do mycia i nawilżania skóry muszą być szczególnie łagodne, nie wywołujące podrażnień i nie uszkadzające płaszcza wodno-lipidowego skóry,
- wskazane jest stosowanie kosmetyków pozostawiających na skórze lekką barierę okluzyjną, zawierającą lipidy i cząsteczki higroskopijne (wiążące wodę), a także zawierające składniki stymulujące odbudowę struktury i funkcji barierowej skóry

Skóra sucha - co szkodzi, co chroni?
Skóra sucha jest trudna w pielęgnacji. Osoby ze skórą suchą nie powinny stosować zwykłych mydeł toaletowych (a tym bardziej mydeł zawierających np. składniki dezynfekcyjne). O wiele lepszym rozwiązaniem są żele pod prysznic, a zwłaszcza tzw. żele kremowe, stanowiące mieszaninę delikatnych składników powierzchniowo czynnych z typowymi składnikami nawilżającymi i natłuszczającymi. Do substancji natłuszczających stosowanych w produktach do mycia należą lanolina i jej pochodne oraz oleje pochodzenia roślinnego. Lanolina tworzy ochronną siatkę na skórze odbudowując naturalny płaszcz hydro-lipidowy skóry zapobiegając jej przesuszaniu. Swoim składem i strukturą naśladuje naturalną warstwę ochronną skóry. Dzięki takiej budowie dostarcza skórze właściwego układu składników niezbędnych do odbudowania i wzmocnienia lipidowego „cementu” hamującego utratę wody.

Pharmaceris D – dermokosmetyki do pielęgnacji suchej skóry ciała i twarzy

Centrum Naukowo-Badawcze Dr Irena Eris stworzyło specjalistyczną linię dermokosmetyków do pielęgnacji skóry suchej i bardzo suchej – Pharmaceris D. Wykorzystując innowacyjne badania oraz najnowsze osiągnięcia kosmetologii stworzone zostały dermokosmetyki, które niezwykle skutecznie pozwalają przywrócić komfort suchej skórze. Seria Pharmaceris D oferuje gamę sześciu produktów, które zapewniają kompleksową pielęgnację twarzy i ciała.

eris1.jpgDo pielęgnacji ciała polecane są
- kremowy żel myjący Puri-Moistatic, który stanowi mieszaninę delikatnych składników powierzchniowo czynnych z typowymi składnikami nawilżającymi i natłuszczającymi dodatkowo wzbogacony jest substancjami łagodzącymi, takimi jak proteiny pszenicy.
- Po oczyszczeniu skóry ciała zaleca się stosowanie balsamu Body-Moistatic zawierającego składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania bariery lipidowej naskórka, zawierające w swym składzie wspomniane wcześniej ceramidy. Ich działanie może być wzmocnione obecnością natłuszczającego masła Shea (Butyrospermum Parkii) oraz nawilżającego skwalenu.
- Specjalnej pielęgnacji wymagają także bardzo często łokcie, kolana i stopy – doskonale sprawdzają się tutaj produkty Orto-Moistatic krem do stóp, który nawilży i zmiękczy przesuszoną skórę stóp dzięki zawartości mocznika, oraz Cubi-Moistatic krem do pielęgnacji łokci i kolan zawierający lanolinę odbudowującą płaszcz wodno-lipidowy skóry.


eris1.jpgDo pielęgnacji twarzy polecane są

- Krem Lipo-Moistatic, który dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) skutecznie normalizuje procesy nadmiernego łuszczenia się skóry.
- Krem Vita-Moistatic, który zapobiega utracie wody oraz odbudowuje płaszcz wodno-lipidowy, poprawiając poziom nawilżenia skóry o 61% już po 5 godzinach od nałożenia kremu.eris1.jpg Stosowanie preparatów, które przywracają równowagę hydro-lipidową naskórka, a także unikanie czynników wysuszających skórę wpływa korzystnie nie tylko na jej ogólny wygląd, ale także niweluje przykre objawy łuszczenia się naskórka i uczucia swędzenia lub ściągnięcia skóry. Przesuszona lub sucha skóra to problem coraz większej liczby osób, jednak odpowiednia pielęgnacja pozwala walczyć z nim szybko i, co najważniejsze, skutecznie.

Dermoksometyki Pharmaceris dostępne są w aptekach.

dr Carmen Vincent
Centrum Naukowo-Badawcze Dr Irena Eris