Jak mieć zdrowe włosy?

Włosy lśniące, nie matowe i splątane. Zamiast tłustych i pozlepianych w kosmyki - mocne i elastyczne. Dodatkowo takie, które nie wypadają w nadmiernej ilości. Któż z nas nie marzy o pięknych zdrowych włosach?
/ 26.03.2013 07:26

Włosy lśniące, nie matowe i splątane. Zamiast tłustych i pozlepianych w kosmyki - mocne i elastyczne. Dodatkowo takie, które nie wypadają w nadmiernej ilości. Któż z nas nie marzy o pięknych zdrowych włosach? Niestety nie każdy może się nimi pochwalić. Poznaj przyczyny problemów z włosami. Co niszczy twoje włosy? Uczyń wszystko by twoje włosy zawsze były zdrowe!

Jak mieć zdrowe włosy?

Fot. Dreamstime

Włosy pod mikroskopem

Powierzchnia zdrowego włosa jest jednolita i gładka. Płytki keratyny gładką warstwą pokrywają powierzchnię włosa. Jest to możliwe dzięki prawidłowej pracy gruczołów łojowych. Jak wygląda zniszczony włos? Jego powierzchnia jest nierówna. Płytki kreatyny wyginają się na zewnątrz. Przypominają haczyki, które niestety zaczepiają się o haczyki sąsiedniego włosa. Stąd problem z rozczesaniem zniszczonych włosów. Włosy, które uległy zniszczeniu są mniej elastyczne a konsekwencją tego jest ich słaba odporność na zrywanie.

Co niszczy twoje włosy?

Jeśli twoje włosy są suche, uważaj bo są podatne na zniszczenie. Przyczyną suchości włosów może być za małe natłuszczenie ich łojem. Pracę gruczołów łojowych może zaburzać stres oraz brak równowagi hormonalnej.

Zbyt energiczne i niedelikatne czesanie, zwłaszcza mokrych włosów jest przyczyną odrywania się ich fragmentów. Jeśli używasz gorącej suszarki nie bądź zdziwiona, że twoje włosy są zniszczone.

Twoje włosy mogą być niszczone gdy stosujesz nieodpowiednie ozdoby do włosów. Klasycznym przykładem są spinki z ostrymi brzegami lub gumki recepturki, które mogą załamywać i rozrywać włosy. Włosy mogą również ulec zniszczeniu jeśli ciągle „leżą” na ramionach lub na kołnierzyku.

Czy można „zreperować” zniszczone włosy?

Reklama twierdzi, że tak. Nie daj się złapać w pułapkę! Nie stosuj różnorakich produktów przeznaczonych do pielęgnacji zniszczonych włosów z rozdwajającymi się końcówkami. Pamiętaj, że tracisz czas i pieniądze. Środki te są nieskuteczne. Uszkodzona osłonka postrzępionych końcówek włosów nie odrośnie. Gdy końcówka włosa rozdwoi się, pęknięcie przesuwa się w stronę nasady włosa. Jedyne co możesz zrobić to obciąć końcówki włosów.

Jeśli chcesz pochwalić się zdrowymi włosami zapobiegaj niszczeniu ich powierzchni i rozdwajaniu się końcówek. W tym celu przestrzegaj kilku zasad:

  • Unikaj wysokich temperatur. Najzdrowsze jest suszenie włosów na świeżym powietrzu. Jeśli musisz użyć suszarki to tylko z regulacją temperatury. Bezpieczna temperatura w czasie suszenia włosów to około 60 stopni C. Jeśli zastosujesz wyższą temperaturę doprowadzisz do zniszczenia keratyny. Wysoka temperatura powoduje zmianę stanu skupienia wody w parę wodną. Taka sytuacja powoduje wysuszenie włosów.
  • Nie stosuj prostownicy i lokówki, gdy są nagrzane powyżej 100 stopni C. Zakaz ten dotyczy wilgotnych włosów, które są podatne na niszczenie.
  • Chroń włosy przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.
  • Po kąpieli w chlorowanej wodzie koniecznie spłucz włosy.
  • Nie rozczesuj włosów na siłę. Najpierw użyj grzebienia o grubych i szeroko rozstawionych zębach. Następnie wykorzystaj szczotkę lub rzadki grzebień.
  • Wybierając ozdoby do włosów unikaj tych, które mogą wplątywać się we włosy. Kupuj gumki, które są powleczone gładkim materiałem.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/19.08.2015 10:12
Polecam serie kosmetyków Firmy Pilomax. Od kiedy zaczęłam ich stosować zapomniałam co znaczy " zniszczone włosy". Polecam
/14.04.2013 14:45
Jesli o mnie chodzi to polecam suplementacje Collagenem. Na mnie ten od Noble Health naprawde rewelacyjnie zadzialał i spokojnie polecam jesli i Wy również chcecie wzmocnić swoje włosy.
/16.09.2014 10:01
Tez stosuję, paznokcie się ładnie wzmocniły :)