Czym pachnie lato?

Ciężkie, oszałamiające wonią perfumy są w tym sezonie niemodne. Kreatorzy lansują zapachy lekkie i delikatne, budzące radość życia.
/ 16.03.2006 16:57
Kompozycje z delikatnych kwiatów. Gdy jest ciepło, każdy zapach staje się bardziej intensywny. Dlatego wiosenne perfumy są lżejsze niż ich klasyczne odpowiedniki.

Kwiatowe zapachy są nadal modne
Ale nie te klasyczne, intensywne, odurzające słodyczą. Kompozycje są teraz lekkie, przejrzyste, radosne. To najczęściej aromaty kwiatów rozkwitających w wiosennym słońcu: magnolii, stokrotek, jaśminu, majowych konwalii, hiacyntów. Ale niemal żadna kompozycja nie może się obejść bez cytrusów. Owoce te dodają jej lekkości, orzeźwiają. Kreatorzy perfum najczęściej używają bergamotki, nazywanej owocem optymizmu. Poprawi ci samopoczucie nawet wtedy, gdy musisz siedzieć w pracy, a za oknem szaleje wiosna. Chętnie dodają też aromatów świeżych ziół, takich jak mięta, bazylia czy rozmaryn.

O tym musisz pamiętać, testując nowy zapach:
Po otwarciu flakonika pierwsza ujawnia się tzw. nuta głowy, która ulotni się po 15 minutach. Skrop perfumami nadgarstek i odczekaj kwadrans. Wtedy poczujesz nutę serca. O charakterze zapachu decyduje nuta głębi, która ujawnia się po godzinie od aplikacji.1. Femme Individuelle, Mont Blanc, 30 ml – 165 zł. 2. Gerry Weber, 30 ml – 115 zł. 3. Touch of Pink, Lacoste, 30 ml – 150 zł. 4. Oriflame, Northern Lights,
50 ml – 59,90 zł. 5. Woda perfumowana Daring, Isabella Rossellini, 30 ml – 109 zł

Nowe oblicze Orientu
Świeżość i subtelność zdominowała także tradycyjnie intensywne zapachy korzenne, orientalne, zmysłowe. Zapachy te mają teraz swoje lżejsze wersje. Nuty korzenne i zwierzęce są wyczuwalne, ale nie dominują. Słodkie owoce zastępowane są kwaskowatymi cytrusami. Dlatego pierwsze wrażenie to świeżość. Aromaty te zachęcają raczej do flirtu i uwodzicielskiej gry niż do intymnego zbliżenia.


1. Sunset, Naomi Campbell, 30 ml – 109 zł. 2. Temperamento, Gabriela Sabatini, 30 ml – 63 zł. 3. Paradise Passion, Naomi Campbell, 30 ml – 109 zł. 4. Venice Beach, 30 ml – 89,99 zł

Dla niej i dla niego
Czyż kochający się ludzie nie powinni używać perfum, które oddziałują na siebie harmonijnie? To dla nich wymyślono perfumy twins – bliźniaki. Znane marki wprowadzają na rynek zapachy w bliźniaczych opakowaniach dla kobiet i dla mężczyzn. Stworzone na podstawie podobnej koncepcji zapachowej perfumy te mają specyficzny, damski lub męski charakter. Nuta bazowa jest zazwyczaj wspólna, ale w wersji dla pań przeważają akcenty kwiatowo-owocowe. Wersja dla panów jest bardziej pikantna, zwykle z dodatkiem nut drzewnych czy mchu.


1. i 2. Mexx Waterlove dla Niej – 60 zł, dla Niego – 60 zł. 3. i 4. Marc O’Polo Midsummer dla Niej – 105 zł, dla Niego – 105 zł.

Modne aromatyczne rodziny
Coraz częściej perfumom i wodom toaletowym towarzyszy cała rodzina kosmetyków do ciała o tej samej nucie. Może to być płyn do kąpieli lub żel pod prysznic, mleczko lub balsam do nakładania po myciu, dezodorant. Stosowanie ich to jakby nakładanie zapachu warstwami, które nadają mu głębię. Zaletą perfumowanych kosmetyków jest to, że dodatkowo pielęgnują skórę. W ich składzie znajdują się często ekstrakty z aloesu czy alg o własnościach nawilżających, np. pantenol, witamina E.


Rodzina Life by Esprit: 1. Woda toaletowa – 94,90 zł; 2. Balsam do ciała – 56 zł; 3. Dezodorant – 32 zł

Elżbieta Szczurowska