Podstawą pielęgnacji i zapobiegania zmianom skórnym jest zwalczanie suchości skóry. Odpowiednia pielęgnacja powinna obejmować całą skórę chorego.
Do mycia ciała stosuj preparaty o neutralnym pH - łagodnie ją oczyszczają i nawilżają, nie zawierają mydła.
Kąpiel i prysznic nie powinny trwać dłużej niż 3 minuty. Ciało osuszaj delikatnie, dotykając skórę ręcznikiem bez pocierania.
Po umyciu na skórę twarzy nanieś odpowiedni krem ochronny, a na skórę ciała balsam nawilżający.
Zwracaj szczególną uwagę na pielęgnację stóp. Myj je codziennie w letniej, bieżącej wodzie (temp. ok. 37°C) z dodatkiem łagodnego mydła do mycia stóp w płynie.
Po umyciu i dokładnym osuszeniu stóp, ze szczególnych uwzględnieniem przestrzeni między palcami, nałóż specjalny krem do pielęgnacji stóp o działaniu zmiękczającym lub przeciwgrzybiczo-przeciwbakteryjnym.
Paznokcie skracaj w linii prostej i niezbyt krótko, najlepiej przy użyciu pilniczka.
Nie stosuj pumeksu, tylko delikatne „tarki” przypominające drobny papier ścierny - pumeks jest siedliskiem niepożądanych drobnoustrojów i może powodować uszkodzenie naskórka.
Modzele i zrogowacenia, które mogą powstać na stopach powinien usuwać specjalista w gabinecie kosmetycznym lub chirurg.
Korzystaj z dermokosmetyków dostępnych w aptekach zwłaszcza z serii opracowanych dla diabetyków - nie zawierają alergizujących substancji (barwników, kompozycji zapachowej), pH poszczególnych jest dostosowane do miejsca stosowania (np. kremy do stóp posiadają obniżone pH, aby minimalizować ryzyko infekcji).
Codziennie kontroluj stan stóp - możesz użyć lusterka albo poprosić o kontrolę bliską osobę.
Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia powikłań skórnych: neuropatia i/lub zmiany naczyniowe, wcześniej przebyte owrzodzenie, palenie tytoniu, nadwaga, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, niewyrównana cukrzyca. Osoby, których dotyczą wyżej wymienione czynniki, powinny zwrócić szczególną uwagę na kondycję swej skóry.
Przynajmniej raz do roku lekarz powinien skontrolować stan skóry, zwłaszcza stóp. W przypadkach zwiększonego ryzyka powinno odbywać się to częściej. Przy zaobserwowaniu niepokojących objawów natychmiast skonsultuj się z lekarzem.