Nie przekraczaj 30 minut. Opalania w pierwszym dniu – może dojść do odczynu rumieniowego. W następnych dniach wydłużaj czas stopniowo, w miarę tworzącego się barwnika ochronnego – melaniny.
Unikaj opalania pomiędzy godziną 10 a 15 – promienie słoneczne działają w tym czasie najintensywniej – bardzo łatwo wtedy o poparzenie. Pamiętaj! Woda i piasek mogą odbijać promienie UV. Zawsze zakładaj okrycie na głowę – jasną czapkę, chustkę lub kapelusz.
Jeśli masz jasną karnację i włosy blond lub rude – jesteś bardziej narażony na działanie promieniowania UV z powodu mniej intensywnego tworzenia melaniny w skórze. Pamiętaj o tym! Gdy jesteś albinosem albo masz bielactwo skóry – zrezygnuj całkowicie z opalania! (z powodu zaawansowanych zaburzeń w biosyntezie melaniny).
Stosuj odpowiednie filtry ochronne – przynajmniej SPF15 – nałóż go 20 minut przed wyjściem na słońce – ok. 30-50g wsmaruj jednorazowo, następnie ponownie co 2 godziny. Miejsca szczególnie wrażliwe (nos i usta) używaj specjalnych szminek lub sztyftów z filtrem.
Jeśli masz znamiona – chroń je tak samo, jak miejsca wrażliwe oraz dodatkowo możesz nałożyć wysoki filtr ochronny SPF50. Uwaga! Termin ważności kremu z filtrem wynosi rok – nie używaj tego z poprzedniego sezonu – zawarte w nim filtry nie są już aktywne.
Uważaj na leki – w połączeniu z opalaniem mogą być niebezpieczne np. łagodzące ból i gorączkę (tabletki z ibuprofenem, diklofenakiem i naproksenem), przeciwbakteryjne (np. doksycyklina), regulujące cukier we krwi (np. diabetol i chloropropamid), moczopędne (np. Furosemid), nasercowe (np. z amniodaronem i chinidyną), zioła (np. arcydzięgiel, dziurawiec).
Jeśli masz objawy rumienia – zejdź z plaży, schłódź skórę zimnym okładem, pij dużo płynów, stosuj łagodne kremy, pianki nawilżające. W przypadku bólu głowy oraz wysokiej gorączki – zażyj lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Gdy wysoka gorączka nie ustępuje – konieczna jest interwencja lekarza – to może być udar słoneczny.