Zmywacze do paznokci – czy aceton jest szkodliwy?

W składzie wielu zmywaczy do paznokci znajduje się aceton – szkodliwa substancja o drażniącym zapachu. Aceton może powodować łamanie i rozdwajanie się płytki paznokcia. Co jeszcze wchodzi w skład zmywaczy do paznokci i jak wybrać dobry zmywacz?
/ 13.03.2013 15:17

Dobry zmywacz zmywa i pielęgnuje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zmywaczy do paznokci. Większość z nich spełnia jedynie swoją podstawową funkcję: rozpuszcza i zmywa emalię z paznokci naturalnych lub sztucznych.

Dobry zmywacz to taki, który oprócz tego podstawowego zadania pełni również funkcję pielęgnującą

Nie wszystkie zmywacze są jednak bezpieczne dla naszych paznokci, dlatego przed zakupem warto dokładnie sprawdzić, jakie substancje wchodzą w skład zmywacza.

Jaki jest skład zmywacza?

Poszczególne produkty dostępne na rynku mogą się nieznacznie różnić swoim składem, jednak najczęściej zmywacz zawiera:

 • aceton,
 • octan etylu,
 • octan butylu,
 • zzopropanol,
 • glikol,
 • alkohol,
 • olejki nawilżające.

Producenci wzbogacają niektóre zmywacze w witaminę E, substancje nawilżające i olejki zapachowe.

Czy aceton szkodzi paznokciom?

Najważniejszą sprawą podczas zakupów jest to, aby zmywacz w swoim składzie nie zawierał acetonu. Jest to szkodliwa substancja o charakterystycznym, drażniącym zapachu. Wpływ acetonu na paznokcie jest niekorzystny, ponieważ odwadnia delikatną płytkę paznokcia i może doprowadzić do ich łamania i rozdwajania się.

Powinno się wybierać zmywacze odpowiednie dla rodzaju naszych paznokci. Najlepszy dla paznokci zdrowych będzie zmywacz wzbogacony ekstraktem z moreli. Jeśli ktoś nosi sztuczne paznokcie, powinien wybierać zmywacze z keratyną i rumiankiem. Preparaty z witaminą E, B5, wapniem i ekstraktem z pszenicy będą pasowały osobom z delikatnymi i cienkimi paznokciami. Jeżeli ktoś posiada kruche i łamliwe paznokcie, powinien wybierać te wzbogacone w aloes.

Zobacz też: Paznokcie – na jakie choroby wskazują?

Zmywacze dostępne na rynku

 1. Zmywacze w płynie – używane najczęściej przez konsumentów.
 2. Zmywacze w żelu – mogą być aplikowane bezpośrednio na płytkę paznokcia.
 3. Zmywacze w płatkach (zamknięte w pudełeczkach) – zapewniają wygodne rozwiązanie w podróży.
 4. Zmywacze w pisaku – idealne do poprawek podczas malowania paznokci.

Ile kosztują zmywacze do paznokci?

Ceny wahają się od 1 zł do nawet 50 zł za produkt. Wszystko zależy od producenta i składników zmywacza.  Czasami lepiej zapłacić kilka, kilkanaście złotych więcej –  dobrze zainwestowane pieniądze z pewnością „zwrócą się” w postaci zdrowych i mocnych paznokci, które są wizytówką każdej kobiety.

Zobacz też: Dieta na piękne paznokcie – galeria

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/08.09.2016 22:50
Ja kupiłam sobie zmywacz z pompką od Sensique. To nowość z drogerii Natura. Swietnie mi się sprawdza zarówno przy zmywaniu normalnych lakierów jak i tych z drobinkami, a nawet brokatowych. Pompka pozwala nabrać odpowiednia ilość i nie pachnie mi w całym pokoju zmywaczem tylko przyjemnym zapachem kiwi. W skladzie ma glicerynę, więc nie wysusza ani skórek, ani płytki paznokcia. Stanowczo mój ulubiony zmywacz.
/25.08.2016 16:38
Świetnie działa zmywacz new nails - ten cytrynowy. Nawet hurtowo kupowałam u nich dużą butelkę, bardziej się opłacało. Wiadomo, że tak dużo się tego nie wykorzystuje, ale skoro bardziej się opłacało, to co miałam zrobić? Najważniejsze, że to nie niszczy moich paznokci.
/18.05.2016 20:43
jeżeli ktoś ma bardzo delikatne paznokcie jak ja, to wystarczy jedna styczność z acetonem i paznokcie paskudnie się rozwarstwiają i ciężko doprowadzić je ponownie do dobrego stanu..
POKAŻ KOMENTARZE (13)