Paznokcie przesuszają detergenty, urazy mechaniczne powodują rozwarstwianie się płytki. Odżywki działają jak cement, sklejając warstwy paznokci. Powodują też, że płytka staje się elastyczna i mniej łamliwa.
Wzmacniające odżywki
Lakier, olejek czy krem?
Jeśli paznokcie są bardzo zniszczone, kup olejek lub krem. Zawierają więcej wapnia i witamin. Wciera się je na 10 minut i zmywa. Lakiery-odżywki, choć mniej skuteczne, są wygodniejsze. Nanosi się je pod zwykły lakier.
1. Olejek odżywczy Strong Results, Avon (19,90 zł).
2. Odżywka z krzemem, Eveline (7 zł).
3. Odżywka przyspieszająca wzrost paznokci, Maybelline (19,90 zł)
Kapsułki dla słabych paznokci
Gdy są kruche, łykaj przez miesiąc tabletki mineralno-witaminowe 3 razy dziennie po jednej. Wybierz te z krzemem, który jest jednym z budulców paznokci, i wit. z grupy B - paznokcie szybciej urosną.
Jak się pozbyć kłopotliwych skórek
Kiedy wycinać, odsuwać, rozpuszczać
Skórka u nasady paznokcia chroni jego macierz. Nawet drobny uraz może spowodować, że paznokieć będzie rósł cieńszy, będzie się rozdwajać. Najlepiej skórek w ogóle nie ruszać. Ale gdy narastają na płytkę, odstają, trzeba je usunąć.
Rozpuszczanie
Żele i płyny do skórek zmiękczają je i rozpuszczają. Po 5 min usuń je patyczkiem.
Wycinanie
Usuwaj cążkami jedynie grube, twarde skórki. Potem co 3 dni stosuj płyn rozpuszczający - skórki będą wtedy odrastać wolniej.
Odsuwanie
To sposób tylko na delikatne skórki: zsuwamy je po kąpieli brzegiem ręcznika.
Nie masz preparatu do rozpuszczania skórek? Mocz paznokcie w wodzie z cytryną przez 10 min. Wtedy łatwiej usuniesz skórki.
- Żel do zmiękczania i usuwania skórek - 1. Hean (7 zł), 2. Cutipeel, Pierre René (11 zł)
Przyjazny zmywacz
Nie powinien zawierać acetonu, który wysusza paznokcie. Dobrze, gdy ma w składzie natłuszczacze: oleje roślinne, lanolinę lub alkohole tłuszczowe, które nie dopuszczają do wysuszenia paznokci i skórek przez rozpuszczalnik.
Rodzaje lakierów
Preparaty 2 w 1 lub 3 w 1
Jeśli chcesz maksymalnie uprościć i skrócić malowanie paznokci, sięgnij po nowoczesne lakiery 2 w 1 lub 3 w 1.
Nie tylko zdobią, ale wzmacniają płytkę, wygładzają nierówności i rysy, są odporne na ścieranie.
Utwardzające
Powinny zawierać wzmacniający wapń lub krzem, które spajają włókna keratyny decydujące o twardości paznokcia. Sprawdzaj, czy lakiery utrwalające mają w składzie formaldehyd i toluen. Wdychanie ich jest szkodliwe.
Lakiery
Ceramide Resist z ceramidami, L'Oréal (33 zł)
Nie pozostawia smug, lakier Eveline (7 zł)
Lakiery Mega Colour - Hean(4 zł) dobrze się rozprowadzają
Trwałe, bo elastyczne
Ich podstawowym składnikiem jest żywica. Dodaje się do niej substancje, które sprawiają,
że warstwa lakieru na paznokciu jest elastyczna, dzięki czemu nie odpryskuje aż do 5 dni.
Nailfinity - Max Factor (26,90 zł), są wyjątkowo odporne na ścieranie
Lakiery odporne na uderzenia, Colorama - Maybelline (7 zł)
Vernis Silicium - La Roche Posay (38 zł), zawiera wzmacniający krzem
Szybko schnące
Wysychają bardzo szybko, w ciągu jednej minuty. Zazwyczaj zawierają więcej pigmentów, dzięki czemu wystarczy jedna warstwa, by dobrze pokryć paznokieć. Niestety, nie zawsze są one trwałe.
Antyalergiczne
Powinny być bezzapachowe i w pastelowych kolorach - ciemne barwniki bardziej uczulają. Nie ma w nich wysuszających substancji, które zwiększają łamliwość paznokci: toluenu, niklu.
Powinny być bezzapachowe i w pastelowych kolorach - ciemne barwniki bardziej uczulają. Nie ma w nich wysuszających substancji, które zwiększają łamliwość paznokci: toluenu, niklu.
- Płytka paznokcia jest martwa. Jedyna żywa jej część to macierz, jasny półksiężyc u nasady. Dzięki niej paznokieć rośnie. Powstaje on między innymi z keratyny (białka) i wapnia. Im więcej wapnia, krzemu i witamin dostarczysz macierzy w odżywkach, tym mocniejszy i bardziej elastyczny będzie cały paznokieć.
Elżbieta Szczurowska