Niezwykle skuteczne w leczeniu pęknięć skóry jest siemię lniane. Kupisz je w aptece oraz sklepach zielarskich. Torebkę nasion lnu zalej w misce 2 litrami wrzątku, ostudź i mocz stopy. Możesz także sięgnąć po zioła. Działanie przeciwzapalne mają krwawnik, liść brzozy, koszyczek nagietka, kojące – ziele nostrzyka i korzeń żywokostu, zmiękczające zaś nasiona kozieradki. Po 3 łyżki wybranych ziół lub ich mieszanki zagotuj w 2 litrach wody. Gdy ostygnie, mocz w naparze nogi. Uwaga! Nie należy dodawać do wody soli oraz mydła – działają wysuszająco.
Złuszczaj naskórek
Wymoczone stopy delikatnie zetrzyj tarką do pięt, najlepiej ceramiczną. Unikaj pumeksu, gdyż może być siedliskiem bakterii.
Lecz ranki
W osuszone stopy wetrzyj krem lub maść natłuszczającą, np. linomag, alantan, dernilan, maść propolisową, nagietkową, Krem gojący Podexine, Vichy. Raz w tygodniu możesz też posmarować skórę witaminą A kupioną w aptece. Rozgnieć po jednej kapsułce na piętę i włóż na noc skarpetki. Wyleczone stopy smaruj przez 10 dni kremem Xerial 50, SVR. Preparat ten zawiera wysokie stężenie mocznika, który działa zmiękczająco na naskórek.
Skoryguj dietę
Wzbogać jadłospis w produkty bogate w witaminę A, która poprawia kondycję skóry, sprawia, że szybciej się regeneruje. Witamina ta występuje w jajach, mleku, jej pochodna zaś, beta-karoten, w dyni i morelach.
Która maść do stóp jest najlepsza? Pytaj i radź na uroda.pl