Na wygląd paznokci wpływa to, co jesz. Są zdrowe, gdy twoja dieta zawiera produkty bogate w żelazo i cynk (warzywa, głównie strączkowe, czerwone mięso, podroby, jajka, ziarna zbóż), a także witaminy: A, z grupy B, C i E (świeże warzywa i owoce).
Częste i długie moczenie rąk w wodzie osłabia paznokcie. Gdy napęczniałe płytki wysychają, szybko się kurczą. Wtedy uszkodzeniu ulega ich struktura i macierz (część paznokcia pod skórką). Dlatego pamiętaj, by po myciu rąk wmasować w dłonie i paznokcie odżywczy krem. Jeśli wycinasz skórki, to oszczędnie – nie za głęboko i nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Najlepiej delikatnie odsuwaj je kosmetycznym patyczkiem z drzewa różanego (działa odkażająco).
Staraj się nie szkodzić. Pod kolorową emalię zawsze połóż bezbarwną, bazową – unikniesz przebarwień. Używaj lakieru bez szkodliwego formaldehydu, kamfory czy toluenu (sprawdzaj skład kosmetyku na opakowaniu). Sięgaj po emalie zawierające substancje wzmacniające paznokcie, jak proteiny jedwabne, keratyna, witaminy. Do zmywania używaj preparatu, w którym nie ma acetonu wysuszającego płytkę.
1. Łamliwość i kruchość
Brak składników mineralnych w pożywieniu, przede wszystkim wapnia, żelaza, cynku, oraz przesuszenie płytek paznokci.
Co pomoże: Wapń wzmocni płytki paznokci, wnikając głęboko w ich strukturę. Olejki roślinne i D-panthenol nawilżą je, a wit. E uelastyczni.
Tęczowy olejek Mr Doctor, Wibo, ok. 6 zł
2. Miękkie, cienkie płytki
Stają się takie pod wpływem środków chemicznych, np. płynu do mycia naczyń, złej jakości lakieru czy zmywacza z acetonem.
Co pomoże: Olejek lawendowy, związki krzemu i wyciąg z chabra bławatka przyspieszą wzrost paznokci. Utwardzą i wzmocnią ich płytki.
Olejek wzmacniający Coral, Delia, ok. 7 zł
3. Pękające, suche skórki
Pękają, kiedy są zgrubiałe – powoduje to np. nadmierne wycinanie. Szkodzi im też zdrapywanie lakieru i obgryzanie paznokci.
Co pomoże: Olejki ze słodkich migdałów i pestek winogron oraz gliceryna nawilżają i zmiękczają skórę wokół paznokcia.
Cutipeel, preparat zmiękczający, Golden Rose, ok. 7 zł
4. Widoczne zażółcenia
Zwykle winne są ciemne emalie stosowane wprost na paznokcie (bez bazy). U nałogowych palaczek – także dym papierosowy.
Co pomoże: Aktywny składnik wybielający zneutralizuje zażółcenia i zapobiegnie powstawaniu nowych. Nada płytce intensywny połysk.
Wybielacz Resist & Shine, L'Oréal, ok. 35 zł
5. Bruzdki, zagłębienia
Mogą świadczyć o niedoborach witamin i minerałów. Bywają także efektem niewłaściwie wykonanego manikiuru.
Co pomoże: Wyciąg z egzotycznej wiśni dostarczy witamin A, C i F, które pobudzają do regeneracji macierz paznokcia. Wapń wzmocni płytkę.
Serum wzmacniające płytkę paznokcia, Lovely, ok. 7 zł