Styl retro - jak go rozpoznawać?

Każda z powyższych dekad wprowadziła do mody charakterystyczne elementy, po które sięgają współcześni projektanci. Warto więc je znać i rozróżniać jeśli chce się je później świadomie stosować. fot. Kolekcja Wallis - wiosna/lato 2011 fot. Czy.wieszjak.pl
Na czym polega styl retro? Ostatnio w modzie obserwujemy wzmożone zainteresowanie tym, co dawne, zapomniane, a tym samym niepowtarzalne. Ubrania noszone w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych czy nawet 40-tych i 50-tych stają się inspiracją dla znanych projektantów. Przede wszystkim zaś skłaniają do poszukiwań mających na celu noszenie oryginalnego stroju.
/ 22.03.2011 05:31
Każda z powyższych dekad wprowadziła do mody charakterystyczne elementy, po które sięgają współcześni projektanci. Warto więc je znać i rozróżniać jeśli chce się je później świadomie stosować. fot. Kolekcja Wallis - wiosna/lato 2011 fot. Czy.wieszjak.pl

Styl retro to alternatywa dla kobiet, które chcą wyglądać wyjątkowo. Posiadają przy tym umiejętność trafnego łącznego stylów, fasonów i materiałów. Potrafią cierpliwie szukać wymarzonych ubrań i nie straszne im wszelkie krawieckie przeróbki. Proces reanimacji starych rzeczy może odbywać się na kilka sposobów. Taktyki, w zależności od zasobności naszego portfela i granic naszej wyobraźni, bywają różne. Zanim jednak przystąpimy do eksperymentów, musimy zapoznać się z wyznacznikami stylu retro w poszczególnych dekadach. Oto nasza ściągawka z retro.

Zobacz też: Stylizacje sezonu - ciepłe swetry

Lata 30-te

Damska sylwetka za sprawą podkreślenia talii staje się bardziej kobieca. Pojawia się koronka, na salonach królują futra. Najmodniejszym kolorem staje się pudrowy róż.

Kobiety zaczynają stosować bardziej wyrazisty makijaż. Modne są falowane blond włosy. Ikonami stylu lat 30-tych są między innymi Greta Garbo i Marlena Dietrich.

Lata 50-te

Pojawiają się bardzo kobiece dodatki - apaszki wiązane na szyi, biustonosze typu push-up, lakierowane torebki. Modne są pastelowe kolory. Powstaje niezliczona ilość sukienek o różnych krojach. Trendy były zarówno te rozkloszowane, zwężane w talii, jak i sukienki - gorsety z ramiączkami. Obecne były również spodnie z podniesioną talią.

Lata 60-te

Hitem w tamtym okresie pozostawała nieśmiertelna MINI - minispódniczka. Ponadto popularny był styl marynarski, pudełkowe żakiety. Dopełnieniem garderoby były małe kolczyki, sztuczne rzęsy i kreski na dolnej powiece. Dodatkowo, kultowym wówczas zestawieniem były damskie garnitury -marynarka z wąskimi klapami i zwężane w nogawkach spodnie koniecznie w tym samym kolorze.

Lata 70-te

W latach 70-tych Obowiązkowo każda z pań musiała posiadać w swojej szafie tunikową bluzkę, torebkę kopertówkę, wzorzyste sukienki i szwedy. Na co dzień stosowano tzw. strój sportowy.

Lata 80-te

Kicz - dziś tak jednym słowem można opisać panujące w latach 80-tych modowe trendy. Nieodzowne były różnokolorowe legginsy, botki do kostek, mocno rozciągnięte swetry, grube paski, a na głowie mocno tapirowane włosy oraz ostry punkrockowy makijaż.

Zobacz też: Karolina Korwin-Piotrowska i zmiany stylu (zdjęcia)

Każda z powyższych dekad wprowadziła do mody charakterystyczne elementy, po które sięgają współcześni projektanci. Warto więc je znać i rozróżniać jeśli chce się je później świadomie stosować.

Redakcja poleca

REKLAMA