Porady projektantów: rozmowa z Emilią Świder

Emilia Świder projektuje ubrania dziane i szyte oraz unikatowe torebki z filcu. Finalistka „Złotej Nitki” i World Wool Award w 2007 roku. Zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Fashion Today 2004” (Florencja, Włochy). Projektantka na łamach wieszjak.pl radzi co ubierać jak się ma niewiele pieniędzy oraz w jakie ubrania inwestować mając zasobny portfel.

Czy to możliwe by ubrać się dobrze za mały budżet?

Przy odrobinie fantazji bez problemu można doskonale ubrać się za małą sumę pieniędzy. Wybierając ubrania o niskiej cenie, należy zwrócić uwagę na wykończenie, kiczowaty guzik, metalowy suwak na wierzchu czy strzępiąca się tkanina (efekt niezamierzony) stanowią o niskiej jakości produktu. Osobiście jestem zwolenniczką łączenia rzeczy bardzo tanich z dobrej jakości ubraniami lub akcesoriami.

Zobacz: Jak dobierać dodatki?

Jeśli jednak mamy sporą sumkę, w jakie rzeczy zainwestować?

Uważam, że w szafie każdej kobiety powinno znaleźć się kilka standardowych, ale nie banalnych, a zarazem ,,dobrze wykończonych'' ubrań. Stawiałabym na klasyczne proste spodnie czy ołówkową spódnicę, o dobrze poprowadzonych cieciach, wykończonych wewnątrz z dbałością o najmniejszy detal. Wiadomo, że najwyższej klasy ubranie charakteryzuje nie tylko doskonała tkanina, krój lecz także misternie wykończenie wewnętrznej strony: lamówki, aksamitki, koronki, czasem kontrastowa podszewka w środku – podnoszą rangę danej rzeczy.

Jak dobrać odpowiedni fason swetra do osoby?

Wiązane w pasie cardigany, duże i długie swetry o grubych mięsistych splotach polecałabym dla osób szczupłych. Panie o rubensowskich kształtach doskonale będą wyglądały w cieńszych, gładkich lub ażurowych swetrach /bluzkach nałożonych na koszulową bluzkę. Sweterki typu bliźniak, noszone jako rozpięte lub tylko zarzucone na ramiona tworząc dodatkowe pionowe podziały na sylwetce również tuszują niedoskonałości figury np. masywne barki. Kobiety o większych rozmiarach muszą ostrożniej wybierać swetry o grubych splotach, które czasami dodają objętości.

Przeczytaj: Czy dzianina może być seksowna?

Jak poznać, że produkt wykonany jest z najwyższej jakości materiałów/przędzy?

Dobrej jakości tkaninę, przędzę poznajemy po ,,chwycie''. Tkanina musi sprawiać przyjazne doznania dotykowe. Kupując zawsze należy sprawdzić metkę informacyjną z surowcami. Przy dobrych jakościowo tkaninach producent często dodaje dodatkową etykietę informującą o właściwościach tkaniny. Najszlachetniejsze materiały to oczywiście te wykonane z włókien naturalnych, jedwab naturalny, wełna z alpaki, wełna z kaszmirem, len, bawełna, np. typu pumafill (najlżejsze włókno, jakie można uzyskać z bawełny). Obecnie tkaniny naturalne często są uszlachetniane włóknami sztucznego pochodzenia/włókna poliamidowe/włókna poliuretanowe elastomerowe typu lycra. Łączenie wielu składników surowcowych w jednej tkaninie ma dzisiaj na celu podniesienie komfortu użytkowania.

Nie dyskryminowałabym tkanin sztucznych. Klientki często widząc na metce poliester, rezygnują z zakupu. Przy obecnym zaawansowaniu technologii niejeden ,,poliester” właściwościami dorównuje tkaninom naturalnym, cechuje się trwałością, doskonale przepuszcza lub zatrzymuje powietrze (w zależności od przeznaczenia), jest delikatny w dotyku.

I już wiesz:
Tanie ubrania mogą znaleźć miejsce nawet w bardzo stylowej szafie.
Mięsiste, puchate sweterki pasują drobnym lub szczupłym kobietkom, na większe gabaryty wybieraj cieńsze dzianiny, ale zarazem takie, które nie będą podkreślały każdej twojej fałdki.
Efekt zbluzowania/marszczenia ładnie kryje niedoskonałości.
• Szukaj tkanin miłych i szlachetnych w dotyku.

Więcej wywiadów i porad znajdziecie w książce „Ubierz się w uśmiech. Stylowo i modnie”, wydawnictwo W.A.B.

Redakcja poleca

REKLAMA