Na czym polega praca osobistej stylistki?

Poradnik Osobistego Stylu czyli rozmowa z Małgorzatą Kusper, Osobistą Stylistką, Projektantką, Szkoleniowcem Stylu. Dowiesz się z niej na czym polega praca personal shoppera, jaki jest przebieg takiej współpracy oraz kto może korzystać z tej usługi.
/ 02.09.2010 11:39

Kim jest Osobista Stylistka?

Osobista Stylistka to specjalistka od wizerunku, zajmująca się profesjonalnym doradztwem w zakresie tego tematu. Analiza Szafy, Analiza Sylwetki, Zakupy, Wizerunek Ślubny to tylko fragmenty pracy Osobistej Stylistki.

Na czym polega ta praca?

Pierwszy kontakt z klientem odbywa się mailowo lub telefonicznie. Wtedy proszę o wysłanie zdjęcia i napisania o sobie. Interesują mnie powody, dla których ktoś zdecydował się na wybraną ofertę. Jakie są oczekiwania i preferencje... To pozwala mi przygotować się do spotkania.

Dlaczego przykłada Pani tyle uwagi do tych początkowych działań, nie można tego pominąć?

Można, ale jak wiadomo wygląd jest sferą bardzo osobistą i potrzeba choć odrobiny zaufania do podjęcia wspólnego wysiłku, aby popracować w tym temacie. Tak naprawdę nie proponuję jednorazowej usługi, ponieważ wiedza zdobyta na spotkaniu jest inwestycją w samodzielne świadome poruszanie się w temacie osobistego stylu.

Na czym polega Analiza Szafy?

To na co stawiam to indywidualność danej osoby, zarówno jeżeli chodzi o sylwetkę jak i potrzeby. Pod tym kątem przeglądamy rzeczy w szafie, zachęcam do pozbycia się tych ubrań i dodatków, które przez 2 lata nie wiedziały światła dziennego, albo są już znoszone. Pytam o ulubione połączenia, proponując nowe rozwiązania, sugeruję najlepsze fasony do danej sylwetki. Robię dokumentacją fotograficzną, ponieważ nie sposób wszystko zapamiętać. Posiadam zestaw chust do analizy kolorystycznej, jednak nie jestem zwolenniczką restrykcyjnego ich stosowania(ponieważ raczej nie spotyka się osób, które stricte można zaliczyć do jednej z czterech pór roku).

Warunkiem dla spotkania "analiza szafy", jest posiadanie dużego lustra w domu (dla lepszego zrozumienia swojej sylwetki i swojego wyglądu) i skupienia, aby ze spotkania wynieść jak najwięcej.

Na końcu tego spotkania przygotowujemy listę brakujących elementów.

Co jest kolejnym etapem?

Kolejnym etapem są zakupy. Najlepiej, gdy odbywają w innym dniu niż Analiza Szafy. Po ustaleniu budżetu i rodzaju ubrań i dodatków, ja samodzielnie robię kilkugodzinny rekonesans, aby zaoszczędzić czas klienta/ki i znaleźć najkorzystniejsze opcje. Podczas kolejnego etapu czyli wspólnych zakupów wskazuję na co warto zwracać uwagę, a czego unikać. Dla mnie ważne jest, aby osoba poddająca się jednej z usług otrzymała uargumentowane powody, dla których sugeruję pewne wybory, a nie została z garstką moich opinii na swój temat. Po spotkaniu wysyłam mailowo Poradnik Osobistego Stylu w formie listu ze wskazówkami i radami dla konkretnej osoby.

Czy można skorzystać z mniej kompleksowej usługi?

Oczywiście, proponuję również mniej zaawansowane zakupy. Często jest to związane ze szczególną okazją: ślub syna, przyjęcie, rozmowa z przyszłym pracodawcą, studniówka, sylwester, ślub.

Czy jedynie osoby zamożne korzystają z Pani usług?

Zdecydowanie nie. Często są to osoby ze średnimi dochodami. Klienci mają budżety na zakupy zaczynające się od 500 zł, 1500 zł, 5000 zł i więcej. Nie bez powodu piszę w swojej ofercie, że oszczędzam czas i pieniądze. Bo dla mnie jest bardzo ważne, aby nie wydać ponad to co jest konieczne, a wyglądać maksymalnie dobrze.

Gdzie Pani pracuje?

Małgorzata Kusper: Na co dzień mieszkam w Krakowie, jednak pracuję w różnych miastach Polski: Poznań, Warszawa, Katowice...

Czy miała Pani jakieś specyficzne spotkanie w swojej pracy?

W kwietniu tego roku zadzwoniła do mnie Pani z prośbą o pomoc w znalezieniu odpowiedniej długości spódnicy. Podczas spotkania okazało się, że Pani ma piękne nogi i ogromny kompleks na punkcie „złych” nóg. Po godzinie trudnych chwil okazało się, że kilka lat wcześniej usłyszała taką opinie na swój temat od członka rodziny. Historia zakończyła się pomyślnie i dzisiaj Pani wkłada sukienki dużo częściej niż poprzednio, z każdym razem wierząc mocniej w fakty, które zaczęła widzieć w lustrze, a nie w złośliwe opinie, wynikające z zazdrości. Niestety to nie jest odosobniony przypadek, ponieważ jako społeczeństwo mamy mało dystansu, dużo kompleksów kultywowanych przez znajomych i rodziny.

Przeczytaj: Jak nosić skórzaną spódnicę

Co najbardziej lubi Pani w swojej pracy?

Najczęściej powtarzane zdanie: "nigdy bym nie pomyślał/a, żeby tak to połączyć", a później ogromną zmianę w patrzeniu na siebie, większą pewność siebie i zadowolenie wyrażone w mailach po spotkaniu, gdzie czytam jak "zwykłe ubranie" mogło wiele zmienić.

Polecamy: Jak nosić sukienkę typu body-con?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/29.01.2013 12:43
Wszytskie modnisie zapraszamy do rekrutacji trójmiejskiego PH Matarnia! Wszelkie info na facebooku https://www.facebook.com/matarnia.parkhandlowy/app_238508789615616 rekrutacja trwa tylko do końća tygodnia!! powodzenia! :)
/11.09.2012 12:42
Dobry fotograf, Zielona Góra; fotografia dziecięca, ślub, ciąża, profesjonalne sesje zdjęciowe. Fotografia artystyczna. www.nasniedogoniat.com
/09.09.2012 14:50
Muszę powiedzieć iż miałam przyjemność za namową koleżanki z pracy uczestniczyć w 3 dniowym programie ze stylistką - kreatorem wizerunku, do dziś współpracujemy , jak tylko mam jakieś ważne spotkanie, bankiet itp. Pani Aneta wykreowała mnie na nowo,nigdy nie sądziłam że mogę tak doskonale wyglądać, poleciłam Panią Aneta wszystkim moim znajomych i jesteśmy zachwyceni. Cenię u Pani Anety wielki profesjonalizm z jakim podchodzi do klientki a zarazem sympatyczną "babską" atmosferę :)Byłam wcześniej już u trzech stylistek ale z Panią Anetą z Katowic nie mogą się równać, ta kobieta po prostu ma klasę i oddaje całe serce w to co robi. Polecamy z czystym sumieniem !!! warto zainwestować w siebie. Zaznaczę iż kompleksowo czyli garderoba, zakupy, dodatki, makijaż, fryzjer cenowo jest idealnie przystępnie:) i przydatny kurs make up jak i stylizacji. Pozdrawiam drogie Panie:)
POKAŻ KOMENTARZE (8)