Jakim typem urody jesteś?

Są kobiety, które od urodzenia wiedzą w jakich kolorach i fasonach będą wyglądały najlepiej. Są też takie, i to niestety większość, które nie potrafią się w tym wszystkim odnaleźć, które błądzą wśród sklepowych półek, często wyrzucając pieniądze w błoto, bo choć szafa wypełniona jest po brzegi ubraniami, zawsze pada to sakramentalne pytanie: W co mam się ubrać?
/ 24.02.2012 07:35

Są kobiety, które od urodzenia wiedzą w jakich kolorach i fasonach będą wyglądały najlepiej. Są też takie, i to niestety większość, które nie potrafią się w tym wszystkim odnaleźć, które błądzą wśród sklepowych półek, często wyrzucając pieniądze w błoto, bo choć szafa wypełniona jest po brzegi ubraniami, zawsze pada to sakramentalne pytanie: W co mam się ubrać?

Analiza kolorystyczna

Klasyczna teoria dzieli nas na cztery typy kolorystyczne odpowiadające poszczególnym porom roku - wiosnę, lato, jesień i zimę. Wszystkie doskonale je znamy. Wiosna to najczęściej blondynka o złotawym odcieniu włosów, z niebieskimi bądź zielonymi oczami otoczonymi ciemniejszą obwódką oraz jasną cerą o brzoskwiniowym odcieniu, często z rumieńcami lub ciepłymi przebarwieniami. Dla lata najbardziej charakterystyczne są mysie włosy, szaroniebieskie oczy, cera o chłodnym różowym odcieniu. Jesień jawi nam się najczęściej jako rudzielec o oliwkowo-zielonym spojrzeniu i jasną, delikatną, oporną na opalanie skórą. Zima to z kolei typowa Królewna Śnieżka o porcelanowej cerze, ciemnoniebieskich oczach i kruczoczarnych włosach, bądź typ oliwkowy o śniadej cerze, ciemnobrązowych bądź czarnych włosach i brązowych oczach. Każda z nas potrafi mniej więcej określić swój typ kolorystyczny. Tylko co potem?

Do każdego typu urody przypisana jest odpowiednia gama kolorów.

 

Typ urody wiosna

Wiosna najlepiej prezentuje się w ciepłych, jasnych i czystych barwach, takich jak koralowa czerwień, ciepły kobalt, wiosenna trawa, morski błękit czy róż z nutą pomarańczy. W jej garderobie powinny więc dominować ubrania w ciepłych, soczystych tonacjach, najlepiej o gładkich fakturach. Satynowe sukienki, jedwabne bluzeczki czy welurowe spodenki. Sprzymierzeńcem wiosny jest koral, bursztyn, turkus, agat, kremowe perły i masa perłowa. Strój świetnie dopełnią delikatne złote dodatki.

Zobacz też: Typ urody "Wiosna"- Makijaż z We-Dwoje.pl

Analiza kolorystycznaAnaliza kolorystyczna

 

Typ urody lato

Lato zostało stworzone dla pasteli, a pastele dla lata. Ten typ najczęściej występuje w Polsce. Lato pięknie wygląda w pudrowym różu, zimnych odcieniach fioletu, morskiej zieleni, zgaszonej bieli i szarościach. Ważne, by tkaniny nie były zbyt połyskliwie, ponieważ lato zdecydowanie korzystniej wygląda w tych bardziej matowych (jedwab, satyna, szyfon, tiul, wełna, flanela). Z myślą o lecie powstał styl romantyczny. Dziewczęce falbanki, kokardki i bufki. Lato może dowoli przebierać w romantycznej biżuterii. Ważne, by była delikatna i stanowiła dopełnienie stroju, a nie główny element stylizacji. Najodpowiedniejszą biżuterią dla lata są oksydowane srebro, białe złoto, platyna, plastyk oraz kamienie o chłodnym połysku (hematyt, kryształ górski, agat, rubiny, szarawe i różowe perły).

Zobacz też: Lato - typy urody

Analiza kolorystyczna

 

Typ urody jesień

Jesień świetnie wygląda w etnicznych stylizacjach i dodatkach. Kolorami odpowiednimi dla tego typu kolorystycznego są biel przełamana na ciepło (w kolorze kości słoniowej), różne odcienie zielonego (od zieleni w kolorze mchu, przez oliwkę po khaki), wszystkie ciepłe brązy, wszystkie odcienie rudości, czerwień pomidorowa i ceglasta, miedź, cyna, stare złoto, musztarda, cynamon i śliwka. Kolorem wręcz zabronionym jest czerń, w której dobrze wygląda jedynie rzadziej spotykana głęboka jesień. Jesień świetnie prezentuje się we wzorzystych tkaninach, skórze, tweedzie, kaszmirze, aksamicie, a także materiałach o grubym splocie. Do pani jesieni najbardziej będzie pasować etniczna biżuteria: drewniane czy mosiężne kolczyki, drewniane czy bursztynowe korale. Plecionki, paciorki, szylkret, muszle, rzemyki, stare złoto, cyna, mosiądz, miedź, drewno, pióra, kość, ręcznie robiona biżuteria - do wyboru do koloru. Kobieta Jesień może nosić dużo dodatków w rozmaitych kształtach i zawsze będzie wyglądać dobrze!

Zobacz też: Jesień - typy urody

Analiza kolorystyczna

 

Typ urody zima

Zima świetnie wygląda w czystych, zimnych, kontrasowych kolorach, takich jak biel, czerń, amarant, kobalt, indygo, turkus, lodowy niebieski czy lodowata cytryna. Najlepszymi materiałami dla zimy jest wszystko co gładkie i połyskliwe: jedwab, satyna, tafta, atłas, adamaszek, aksamit. Biżuteria odpowiednia dla pani zimy ma chłodny odcień. W pudełeczku na biżuterię nie może zabraknąć platyny, srebra, białych pereł, dodatków z hematytu, kamieni szlachetnych (rubin, szmaragd, brylant), kryształu górskiego oraz plastiku. Ważne by biżuteria była duża, konkretna, nawet awangardowa.

Zobacz też: Alfabet Modnej Pani Zimy

Jaki typem urody jesteś?

 

Kolory neutralne

W każdej palecie kolorystycznej znajdują się kolory neutralne, które łączą się z innymi kolorami. Warto je poznać, ponieważ dzięki nim wolnymi krokami będziesz mogła zrobić porządki w swojej garderobie. Zamiast kupować nowe ciuchy, skup się na dodatkach, które scalają cały wizerunek. Brązowa torba, szare buty czy czarny pasek odpowiednio dobrane do danego typu kolorystycznego potrafią zdziałać cuda! Tak samo jak metalowe elementy, o których często zapominamy. Uwierzcie, kolor zamka błyskawicznego czy klamry przy pasku również ma znaczenie!

Analiza kolorystyczna

Kolory neutralne dla wiosny: biel przełamana na ciepło (ecru), ciepłe beże, ciepłe brązy, złoty

Kolory neutralne dla lata: biel przełamana na zimno (kolor skorupki jajka, śmietankowy), zimne brązy, zimne beże, szarości, srebrny

Kolory neutralne dla jesieni: wszystkie brązy, wszystkie beże, biel przełamana na ciepło, matowe złoto, kolor cyny

Kolory neutralne dla zimy: czarny, śnieżnobiały, biel przełamana na zimno, srebro, brąz w kolorze kawy bądź gorzkiej czekolady, kamienny beż

 

Zasada ograniczania ilości kolorów

Przy makijażu, ubiorze i doborze dodatków dla osób, które mają czyste kolory w palecie (typ wiosna i zima) obowiązuje zasada ograniczania ilości kolorów! Gdy Zima i Wiosna mocno podkreślą oczy, usta powinny pomalować neutralnym kolorem. I odwrotnie. Gdy usta zostaną mocno podkreślone, wtedy makijaż oka powinien zostać wykonany w kolorach neutralnych. To samo tyczy się ubioru. Powinno zestawiać się ze sobą maksymalnie dwa kolory. Ten trzeci - powinien być neutralny - i stanowić dopełnienie stylizacji (w kolorach neutralnych najlepiej dobierać dodatki).

Analiza kolorystyczna

Niestety nie zawsze sprawa wygląda tak prosto. Poza czterema podstawowymi typami kolorystycznymi wyróżnia się też szereg typów mieszanych: typ chłodny (mieszanka lata z zimą), typ ciepły (mieszanka jesieni z wiosną), typ głęboki (mieszanka zimy z jesienią), typ kontrastowy (kontrastowa wiosna lub zima), typ łagodny (mieszanka lata z jesienią) i kilka innych. Dlatego też warto zgłosić się do profesjonalnej kolorystki. Dzięki analizie kolorystycznej dowiesz się, jakim jesteś typem. Będziesz wiedziała w jakich kolorach wyglądasz najlepiej, a jakich powinnaś unikać, jaki styl najlepiej podkreśli twoją urodę.

Redakcja poleca

REKLAMA