Jak prać ubrania z kaszmiru?

Jak prać ubrania z kaszmiru?

Ubrania z kaszmiru to synonim elegancji. Są drogie, ale dobrze pielęgnowane posłużą nam wiele lat.
/ 26.09.2016 14:55
Jak prać ubrania z kaszmiru?

Kaszmir to tkanina, która wymaga szczególnej uwagi oraz starannej i wyjątkowo ostrożnej pielęgnacji. Ubrania ze stuprocentowego kaszmiru zwykle można prać tylko chemicznie, i jeśli takie pranie zaleca producent odzieży, lepiej nie eksperymentować na własną rękę i czyszczenie pozostawić ekspertom.

Niektóre ubrania uszyte z kaszmirowej wełny lub też mieszanek z kaszmirem można jednak prać ręcznie. Nowoczesne pralki zwykle mają specjalne programy do prania wełen, jedwabi i delikatnych tkanin. Takie programy mogą zastąpić pranie ręczne – ale tylko wtedy, gdy producent odzieży na metce zaznaczy, że jest to możliwe. Aby uchronić delikatną tkaninę, najlepiej umieścić ubranie w specjalnej siatce-woreczku do prania bielizny (ewentualnie można użyć poszewki na jasiek).

Zobacz także: Jak dbać o krawat

Ubrania z kaszmiru należy prać ręcznie w zimnej wodzie przy użyciu specjalnego płynu do prania wełny lub rozcieńczonego delikatnego szamponu do włosów. Woda powinna być zimna, samo pranie powinno trwać możliwie najkrócej. Płukać także należy w zimnej wodzie.

Zobacz także: Stwórz swoją profesjonalną garderobę

Mokrą tkaninę zawijamy w ręcznik (kładziemy na rozłożonym płasko ręczniku i rolujemy) i delikatnie uciskając usuwamy nadmiar wody. Następnie nadajemy ubraniu prawidłowy kształt i suszymy na leżąco lub na specjalnym stelażu do suszenia ubrań wełnianych. Nawet jeśli producent zezwala na pranie w pralce, nie używamy suszarki. Ubrań z kaszmiru nie należy rozwieszać na suszarce czy ani suszyć na kaloryferze.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/02.12.2015 16:56
Ja już się naprałam ręcznie... Teraz mam nową pralkę z ultra carem to już się nie bawię, tylko normalnie piorę, nic złego się póki co nie stało...
/27.03.2014 20:47
Kaszmir jest bardzo delikatna tkanina wiec trzeba o nia odpowiednio zadbac zeby wytrzymala jak najdluzej. Ja zawsze piore w jak najdelikatniejszych plynach do prania, zadne proszki itd. Czytalam ze nawet w szamponach dla dzieci mozna prac : http://kaszmirowysweter.pl/jak-prac-swetry-z-kaszmiru/. Uwazam ze na tak delikatna tkanine jest proszek za mocny..
/06.11.2013 11:29
Witam ,trochę robię na drutach przeglądając forum dotyczące włóczek natrafiłam na taką informacje : rzeczy wykonane z delikatnych włóczek typu kaszmir, angora , wełna, moher prać w letniej wodzie z dodatkiem szamponu do włosów a zamiast płynów do płukania użyć odżywki do włosów rozcieńczonej w letniej wodzie.Ja tak postępuje z moimi rzeczami i wyglądają jak nowe.
POKAŻ KOMENTARZE (3)