krata fot. ONS.pl/kolaż.polki.pll

Jak nosić kratę

Jest jednym z modniejszych wzorów prawie w każdym sezonie. Pojawia się w różnych wersjach. Zdobi nie tylko stroje, lecz także dodatki. Umiejętnie dobrana zatuszuje mankamenty sylwetki.
Beata Sieroń / 10.02.2019 21:13
krata fot. ONS.pl/kolaż.polki.pll

Krata to bardzo efektowny wzór, ale, niestety, bardziej niż inne wymagający od nas uwagi oraz wyczucia proporcji. Za pomocą umiejętnie skomponowanej kraty można ukryć mankamenty sylwetki.

Duży biust

...i szerokie ramiona będą dobrze wyglądały pod żakietem z kraty o niezbyt wyrazistym wzorze, np. "black watch’’ (optycznie wyważony subtelny niebiesko, zielono-czarny wzorek) albo "glen’’ (cieniutkie linie tworzące trójwymiarowy wzór). Możesz też sięgnąć po inną kartę, ale koniecznie na ciemnym tle!
Unikaj! Kolorowej, szkockiej kraty.

Szerokie biodra

Zadbaj o to, by twoje rzeczy były uszyte z kraty ułożonej ukosem. Zarówno krój, jak i wzór będą działały na twoją korzyść – optycznie wysmuklą sylwetkę. Jeśli zastanawiasz się nad spodniami – pomyśl o subtelnym wzorze "tattersall’’ (ciemne lub jasne tło pokryte kontrastową siatką kraty). Dzięki maleńkim zlewającym się z daleka w melanż krateczkom będzie najbardziej odpowiedni. Wybieraj raczej stonowane, rozmyte barwy ziemi.
Unikaj! Ostrych barw.

Poznaj rodzaje kraty – mamy je wszystkie!

Harmonijna sylwetka

Przyjrzyj się kraciastej tkaninie: jest pełna cięć i kątów. W ubraniu z takiego materiału ty cała też jesteś w krzyżujących się liniach. Jeżeli jesteś niska i korpulentna, na pewno lepiej ci będzie w wertykalnych wzorach (z góry na dół). Wybieraj więc kratę z mocniejszymi pionowymi kreskami, np. w klasyczny rysunek zwany "glen’’. Jeśli natomiast jesteś wysoka, najkorzystniej wypadniesz w rzeczach uszytych z drobnej, oszczędnej kratki, takiej jak "houndstooth’’ (biel i czerń w drobniutką kratę, optycznie zlewającą się w jedno, typu szachownica).

Jak kupować rzeczy w kratę:

  1. Na szwach tkanina musi być idealnie dopasowana.
  2. Wzór na klapach i kieszeniach powinien być dopasowany do tła.
  3. Rękawy muszą wzorem łączyć się z resztą ubrania.

O tym kultowym wzorze wszyscy zapomnieli! Teraz wraca w wielkim stylu i jest hitem nadchodzącego sezonu