Jak wybrać płaszcz idealny w ramionach
Zanim kupisz nowe wiosenne okrycie rozważ wszystkie warianty fasonów i wykończenia. Zobacz jakie porady mamy dla ciebie.
- Ramiona klasyczne
Czyli proste, nieusztywniane. Tego rodzaju krój dobrze wygląda na każdej figurze, a zwłaszcza tych pełniejszych.
- Reglanowe
Od klasycznych różnią się tym, że rękaw wszywany jest od linii dekoltu, bez odcięcia przy ramieniu. To opcja dla kobiet o figurze typu odwrócony trójkąt.
- Z ozdobami
Mogą mieć na ramionach naszyte pagony lub umarszczone w romantyczne bufki. Na tego rodzaju płaszcze powinny zwrócić uwagę panie o wąskich ramionach.
Dobrze odpowiednie zapięcie
- Jednorzędowe
Ponadczasowe i zawsze modne. W takim płaszczu dobrze prezentuje się większość kobiet. Pionowa linia guzików lub suwaka optycznie wydłuża sylwetkę.
- Dwurzędowe
Przywodzi na myśl marynarskie lub żołnierskie kurtki. Sprawdza się przede wszystkim w luźniejszych, weekendowych modelach. Jedynie dla szczupłych, bo poszerza.
- Maskowane
Zapięcie przysłonięte jest połą płaszcza i jest niewidoczne, gdy jest on zapięty. Takie fasony są eleganckie i łatwiej dobrać do nich dodatki (nie ogranicza styl i kolor guzików).
Wybieramy odpowiedni kołnierz
- Prosty
O klapach ze szpiczastymi końcami (na zdjęciu obok). Niezwykle uniwersalny – pasuje zarówno przy wizytowych płaszczach, jak i sportowych.
- Szalowy
Prezentuje się bardzo elegancko i kobieco. Jest na ogół spory i rozłożysty, dlatego optycznie poszerza górną część ciała, a w szczególności biust.
- Stójka
Mocno zabudowany, jak chińskie kimono. Do noszenia jedynie z malutką gawroszką. Tego typu płaszcz dobrze wygląda u kobiet o proporcjonalnej figurze i szczupłej, długiej szyi.
Jaki wybrać pasek?
- W kolorze płaszcza
Nadaje sylwetce kobiece kształty, ale nie dominuje w stroju. Tego typu płaszcz, zwany szlafrokowym, jest na ogół bardzo szykowny i nadaje się nawet na wieczór.
- Kontrastowy
Jest mocnym akcentem w stroju. Akcentuje talię – powinna więc być wąska. Ciekawy efekt uzyskasz dobierając buty lub torebkę do koloru paska.
- Bez paska
Może mieć prosty fason, gdzie talia akcentowana jest jedynie przez zaszewki (wysmukla sylwetkę). Inną opcją jest krój oversize, celowo poszerzony (dla figur typu jabłko).
Odpowiednia długość
- Do połowy ud
Krótkie, przypominają kurtkę i tak je należy traktować. Najlepiej wyglądają w zestawie ze spodniami. Będą je chwalić także panie jeżdżące samochodem (wygodne!).
- Do kolan
Bardzo kobiece. Są dość uniwersalne, bo pasują do spodni, jak i krótszych spódnic – wg kanonów mody nie powinny wystawać spod płaszcza.
- Do łydek
Do nich możesz nosić wszystkie spódnice i sukienki za kolano. Ale uwaga: taka długość nie jest zbyt łaskawa dla sylwetki – lepiej dodać do stroju buty na obcasie, by optycznie wydłużyć nogi.
Dobrze dobrana tkanina
- Wełna
Flausz, gabardyna, tweed, loden... to nazwy wełnianych tkanin. Pamiętaj: im więcej prawdziwej wełny w składzie, tym bardziej grzeje i nie wymaga dodatkowego ocieplenia.
- Zamsz
Hit od kilku sezonów – zarówno ten prawdziwy, jak i sztuczny. Na korzyść tego drugiego przemawia cena i to, że jest miększy i lepiej się układa. Płaszcze z prawdziwego zamszu są za to bardziej szykowne.
- Poliester
Na ogół z domieszkami innych syntetyków. Zaletą takiego płaszcza jest niezwykła trwałość i, na ogół, wodoodporność.
Więcej modowych porad:
Jak dobrze wyglądać na rozmowie o pracę? Pomysły na stylizację smokingowej marynarki Ponczo dla puszystej - jak nosić?