POLECAMY

Czy wiesz jak urządzić garderobę?

Dobrze urządzona garderoba to gwarancja porządku w ubraniach i wyjmowania ich bez konieczności prasowania. Oto kilka sprawdzonych pomysłów, jak zagospodarować garderobę, by była funkcjonalna, praktyczna i wszystko się w niej zmieściło.
Czy wiesz jak urządzić garderobę?

Krótkie ubrania, jak bluzki, marynarki i żakiety powieś na dwóch drążkach jeden pod drugim, pomiędzy którymi powinno być ok. 105 cm długości.

Płaszcze, długie sukienki i spódnice powieś na drążku umieszczonym minimum 150 cm nad podłogą.

Drążek na spodnie i spódnice zamontuj na wysokości 90 cm od podłogi lub innego drążka.

Na dzianinowe swetry i bawełniane bluzy najlepsze są półki o wysokości ok., 30 cm i głębokości 35-45 cm.

Jeśli mamy niewykorzystane powierzchnie w domu doskonałym miejscem zastępczym na garderobę jest przestrzeń pod schodami lub skosem dachu w pokoju na poddaszu. Jej powierzchnia nie powinny być jednak mniejsza niż 3,5 m2, by móc się w niej swobodnie przebrać.

Jeśli masz małe mieszkanie, zamontuj szafę wnękową o głębokości minimum 70 cm. Wnękę możesz stworzyć, dostawiając do istniejącej ściany ściankę z płyty gipsowej. Na taką szafę doskonale nadają się wszelkie skosy i wnęki pod spadzistym dachem.

Nie zapomnij o zamontowaniu kratki wentylacyjnej i dobrego oświetlenia.

Doskonałym rozwiązaniem są wysuwane wieszaki dzięki, którym marynarki, spodnie i spódnice wyjmujemy łatwo i w idealnym stanie. Druciane kosze służą przechowywaniu butów, ręczników i pościeli, półki zaś to doskonałe miejsce na bluzki i swetry. Najlepiej zamontować je na prowadnicach.

Na krawaty i paski kup specjalny wieszak składający się z połączonych kółeczek. Buty najlepiej trzymać w przezroczystych pudełkach (luzem zajmują więcej miejsca) a lekkie obuwie – baleriny, pantofle, czółenka można trzymać na specjalnej półce z prawidłami (kupisz je w IKEA).

Biżuterię i paski można trzymać w szufladzie z licznymi przegródkami.

W garderobie bardzo przydatne są wieszaki z ruchomymi klipsami przytrzymującymi spodnie i spódnice. Jeśli masz dużo sukienek na ramiączkach i topów, kup wieszaki wyposażone ze specjalnymi zaczepkami.

Składanie ubrań - jest wiele technik, ale najmniej miejsca zajmują bluzki i swetry składane rękawami do środka (prostopadle do boków swetra), które następnie przykrywa się dolną część swetra. Ten sposób składania ma jeszcze jedną zaletę - ubrania mają mało zagnieceń.

Spodnie powieś na klipsach za linię paska. Spodnie bez kantów rozwiesza się jak spódnicę.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
KOMANDOR projektuje i wykonjuje przepiękne garderoby. Na naprawdę wielką nie bylo miejsca w naszym domu ale to co udalo mi sie zrealizowac jest swietne. Doradzono mi bardzo sprytne rozwiazania