POLECAMY

Czy wiesz jak się oznacza skład materiału?

Skąd mamy wiedzieć, jaki skład ma tkanina, przy której nie ma metek i oznaczeń? Czy istnieje metoda, dzięki której możemy to sprawdzić?

Jeśli kupujemy gotowe ubrania, problem ze zdobyciem informacji na temat składu materiałów, z których są zrobione, mamy z głowy, bo wszystko jest opisane na metce. Trudniejsze zadanie mamy, gdy kupujemy materiał na metry, a później mamy coś z niego uszyć. Skąd wówczas mamy wiedzieć, jaki jest skład tkaniny?

Informacje na ten temat możemy doczytać z krajców, czyli kolorów nitek, które znajdują się z brzegu materiału. Każdy kolor nitki symbolizuje inne włókno. Istnieje 5 podstawowych kolorów nitek: czerwony – oznaczający włókna poliestrowe, zielony – włókna poliakrylonitrylowe, jasny popielaty – włókna poliamidowe, szafirowo-niebieski – włókna czystej wełny, pomarańczowo-żółty – włókna podobne do wełny, np. merona, argona.

Każda nitka odpowiada ok. 15-25% zawartości danego składnika w tkaninie. Zatem jeśli na brzegu materiału zobaczymy 5 nitek czerwonych będzie to oznaczać, że materiał wykonany jest w 100% z poliestru. Jeżeli natomiast na krajce zostaną umieszczone 2 nitki zielone i 3 niebieskie, będzie to tkanina zawierająca 40% włókna poliakrylonitrylowego (anilany) oraz 60% czystej wełny.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)