Ostatnio bardzo modne stało się używanie kosmetyków naturalnych. Co wiąże się z tym, że szampony ziołowe wracają znów do łask klientek. Szampony ziołowe posiadają naprawdę dobroczynne oraz kojące działanie. Kosmetyki te są bardzo delikatne i łagodne więc mogą być stosowane nawet do codziennej pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Produkty te regenerują i wzmacniają cebulki włosów oraz dodatkowo zapobiegają podrażnieniom. Ponadto posiadają bardzo subtelny i delikatny zapach. Szampony ziołowe nie podrażniają skóry, nie powodują reakcji alergicznych oraz nie zawierają agresywnych detergentów. Ponadto szampony ziołowe znajdziemy do każdego rodzaju włosów takich jak: suchych, z tendencją do przetłuszczania się, do włosów z łupieżem oraz do włosów zniszczonych.
- Szampony z wyciągiem ze skrzypu polnego polecane są do częstego stosowania przy każdym rodzaju włosów. Jest bardzo łagodny, nie wysusza włosów, ma przyjemny zapach.
- Szampony z wyciągiem z żeń – szenia zalecane są do włosów normalnych oraz do włosów ze skłonnością do przetłuszczania się. Zapobiegają one nadmiernemu łojotokowi. Podczas stosowania włosy staną się puszyste, lśniące i przyjemne w dotyku.
- Szampony z wyciągiem z miłorząbu Japońskiego przeznaczone są do codziennej pielęgnacji włosów suchych oraz zniszczonych. Efekt wzmocnionych i uelastycznionych włosów. Włosy stają się gładkie i pełne blasku.
Ponadto szampony zawierające wyciąg z tych ziół działają w sposób następujący:
- Szampon z aloesem – działa regenerująco, przeciwzapalnie i przeciwłupieżowo.
- Szampon z chmielem – wpływa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczno. Usuwają łojotok i łojotokowe zapalenie skóry.
- Szampon z rumiankiem – doskonale zmiękcza włosy rozjaśniając je również.
- Szampon z nagietkiem – rozjaśnia włosy.
- Szampon z szałwii – działa tonizująco i wzmacniająco, przyciemniają lekko włosy.
- Szampon z pokrzywy – zapobiega łupieżowi, działają tonizująco oraz wzmacniająco.
Do zwykłej pielęgnacji włosów z tendencją do przetłuszczania się oraz z tendencją do wypadania, stosuje się napary z następujących ziół: ziele pokrzywy, ziele skrzypu, korzeń łopianu, korzeń tataraku, kwiat rumianku, liść orzecha włoskiego, ziele nasturcji ogrodowej, korzeń chrzanu, kora dębowa.
- Pokrzywa - osusza skórę głowy, odtłuszcza i nadaje włosom śliską i jedwabistą puszystość
- Ziele skrzypu - również osusza skórę głowy zarazem działając dezynfekująco i lekko ściągająco
- Kora dębu – ma mocniejsze działanie ściągające
- Rumianek i łopian - wzmacniają włosy, a dodatkowo nieco je rozjaśniają
- Liść orzecha włoskiego - wzmacnia włosy i lekko je przyciemnia
Do płukania włosów stosuje się również płukanki ziołowe, które zapewniają włosom piękny połysk oraz sprawiają, że włosy stają się miękkie w dotyku.
- do włosów ciemnych płukanki: z ziela skrzypu, z liści pokrzywy, z szyszek chmielu
- do włosów jasnych płukanki: z ziela skrzypu, wrzosu, kwiatu rumianku.
W przypadku łojotoku i łupieżu stosuje się napar z korzenia łopianu, którym płucze się włosy po każdym myciu. Przy suchych włosach bardzo skutecznym, jednak trochę uciążliwym jest olej lniany, którym smaruje się włosy na noc. Olej lniany zawiera witaminy A, E, F, które odżywiają skórę głowy. Zmywa się go dopiero rano.