Puszące się włosy fot. Adobe Stock

Puszące się włosy - co zrobić, żeby pasma były gładkie i lśniące?

Puszące się włosy to problem, który pojawia się nie tylko podczas zimowych miesięcy. Jeśli twoje pasma są niesforne i nie dają się układać oznacza to, że brak im odpowiedniej pielęgnacji.
Małgorzata Machnicka / 19.02.2021 15:43
Puszące się włosy fot. Adobe Stock

Puszące się włosy mogą popsuć humor i niejedną fryzurę. Najczęstszą przyczyną jest noszenie nakryć głowy, które elektryzują włosy. Do puszenia się włosów przyczynia się również suche powietrze (podczas zimowych miesięcy problem szczególnie się nasila) oraz źle dobrana pielęgnacja. Jak więc poradzić sobie z puszącymi się włosami? Oto kilka prostych rad, aby wygładzić włosy i jednocześnie za bardzo ich nie usztywnić.

Używaj odżywki po każdym myciu

Używaj silnie nawilżających (humektantowych) kosmetyków o kremowej konsystencji. Włosy dobrze nawilżone nie będą chłonęły wody z powietrza, a fryzura pozostanie gładka. Kurację nawilżającą stosuj 2-3 razy w tygodniu (naprzemiennie z innymi kosmetykami). Skóra produkuje bowiem naturalne sebum, które również nawilża oraz wygładza włosy.

Kosmetyki nawilżające (humektantowe) do włosów powinny zawierać takie składniki jak: olej kokosowy, olej jojoba, olej macadamia czy masło shea. Raz w tygodniu zafunduj włosom również nawilżającą maseczkę - nałóż ją na całą długość pasm i spłucz po 20 minutach. 

Najlepsze maski humektantowe do włosów

Nie susz włosów gorącym powietrzem

Włosy nie lubią wysokich temperatur - najlepiej więc suszyć je delikatnie ciepłym powietrzem. Gdy suszysz włosy, strumień powietrza kieruj od czubka głowy w dół (równolegle do linii włosów), dzięki temu nadasz im gładką, jednorodną strukturę. Postaraj się zrezygnować również (jeśli używasz) z prostownicy i lokówki.

Po każdym myciu włosów spłukuj je chłodną wodą, która domknie łuski włosów i sprawi, że będą gładkie i lśniące.

Czesz włosy szczotką z naturalnym włosiem

Jeśli masz puszące się włosy zrezygnuj z plastikowych szczotek do włosów (mogą dodatkowo elektryzować pasma). Najlepiej sprawdzą się te z naturalnym włosiem.

Stosuj zabieg olejowania

Olejowanie włosów olejkiem dobranym do porowatości pasm, to jeden z najlepszych zabiegów dla puszących się włosów.

Nałóż olej od połowy ich długości i zostaw na kilka godzin. Po tym czasie nałóż nawilżającą odżywkę, a po kilku minutach spłucz włosy łagodnym szamponem. Zabieg olejowania powtarzaj raz w tygodniu.

Działaj silikonem

Do codziennej pielęgnacji włącz kosmetyki z silikonem (najczęściej występuje w INCI pod nazwą dimethicone), które tworzą na włosach warstwę ochronną, która chroni przed utratą wilgoci.

Nanieś małą ilość kosmetyku na dłonie (może być w formie oleju, serum albo kremu), dobrze rozetrzyj, a następnie aplikuj w miejsca, gdzie włosy najbardziej się puszą (omijając nasadę włosów, bo możesz spowodować, że pasma stracą objętość).

Uważaj, aby nie przesadzić z ilością kosmetyku (nadmiar nie poprawi ich wyglądu) – w razie potrzeby czynność tę możesz powtórzyć.

Jeśli chcesz stosować kosmetyki z silikonem, raz w tygodniu używaj szamponu oczyszczającego, który jako jedyny jest w stanie usunąć resztki kosmetyków z włosów.

Dzięki nim włosy szybko zyskują gładką fakturę, ładnie lśnią i, co najważniejsze, są zabezpieczone przed puszeniem się. Nawet w deszczową pogodę włosy będą pod kontrolą.

Więcej o pięknych włosach:
Jak stosować maseczkę z jajka na włosy?
Najlepsze zabiegi na włosy
Jak zagęścić włosy domowymi sposobami?