Kupując prostownicę warto wiedzieć, że płytki ceramiczne i turmalinowe bardzo dobrze rozprowadzają ciepło i najczęściej tego typu prostownice są wyposażone w jonizatory powietrza

Prostownica czy suszarka prostująca włosy – co jest lepsze i dlaczego?

Od kilku już lat na rynku są suszarki prostujące włosy. Jak na razie nie są one tak popularne jak prostownice, chociaż pojawiają się jej nowoczesne modele, które mają jonizację i są bardzo poręczne. Prostownica czy suszarka prostująca włosy – co jest lepsze?
/ 08.08.2011 13:18
Kupując prostownicę warto wiedzieć, że płytki ceramiczne i turmalinowe bardzo dobrze rozprowadzają ciepło i najczęściej tego typu prostownice są wyposażone w jonizatory powietrza

Zdania na temat tego, co jest bardziej skuteczne prostownica czy suszarka są bardzo podzielone, ale wszystkie użytkowniczki zgadzają się z jednym – suszarka nie niszczy włosów tak, jak prostownica. Jednak trzeba wziąć pod uwagę jedno sprawę – gorące powietrze z suszarki niezbyt korzystnie wpływa na skórę głowy. Szczególnie działa ono niekorzystnie na gruczoły łojowe, które aktywuje do pracy ciepło.

Wypróbuj sprzęt przed zakupem

Wracając do oceny, co jest lepsze prostownica, czy suszarka trzeba po prostu wypróbować oba urządzenia przed zakupem. Na pewno pojawi się tu pytanie jak to zrobić, bo w żadnym sklepie nie ma takiej możliwości? Otóż, w niemal każdym salonie są oba urządzenia i  może warto umówić się z fryzjerką  na takie próbne prostowanie włosów. W salonie jest również szansa, by nauczyć się prawidłowo używać suszarki prostującej, ponieważ pojawiające się na temat tego typu urządzeń bardzo skrajne opinie świadczyć mogą o tym, że  problem może tkwić nie w urządzeniu, ale sposobie jego użytkowania.

Prostowanie przy pomocy suszarki jest bardziej pracochłonne

Jest jednak jedna sprawa, którą podkreśla wiele użytkowniczek i to zarówno zadowolonych, jak i niezadowolonych ze sprzętu – suszarka wymaga więcej pracy i czasu, by uzyskać pożądany efekt. Trzeba powiedzieć tu jeszcze, że suszarka prostująca w niczym nie przypomina prostownicy i nie jest podobna do dyfuzora. Suszarka prostująca, mówiąc jak najprościej, składa się z dwóch grzebieni, między które wmontowane zostały płytki prostujące, które są ustawione parami. Płytki podobnie jak te w prostownicy mają najczęściej płytki ceramiczne.

Oczywiście kupując suszarkę z nakładką prostującą warto dopłacić parę groszy (rzędu 30-40 zł) i kupić sprzęt z jonizacją, ponieważ elektryzowanie się włosów, szczególnie suszonych ciepłym powietrzem jest normą.

Dla kogo prostownica a dla kogo suszarka?

To, czy  ktoś zdecyduje się na zakup suszarki prostującej, czy prostownicy zależy od indywidualnych preferencji. Niektórym osobom łatwiej będzie prostować włosy prostownicą – dotyczy to szczególnie osób z długimi włosami, zaś dla innych bardziej poręczna będzie suszarka prostująca i na pewno łatwiej wyprostuje się nią krótkie kosmyki.  Suszarka ma jeszcze dodatkowe zalety, ponieważ zazwyczaj te z wyższej półki zaopatrzone są w różne inne przystawki, które pomagają w stylizowaniu włosów.

Zobacz także: Trwałe prostowanie włosów

Wiele osób  szuka pomocy w podjęciu decyzji czytając opinię  o  tych dwóch produktach. Niektóre użytkowniczki jednak podkreślają, że przy prostowaniu włosów suszarką są one podniesione u nasady, czego nie uzyskuje się przy prostowaniu włosów prostownicą.

Oczywiście, jak zawsze gdy można wybrać pomiędzy dwoma urządzeniami, dzięki którym uzyskujemy podobny efekt, będą osoby, które wybiorą jedno a inne drugie urządzenie. Obecnie suszarki z funkcją prostowania włosów mają ceny nawet niższe niż prostownice. Trzeba podkreślić, że obecnie na rynku jest wiele bardzo dobrej jakości suszarek z funkcją prostowania włosów oraz prostownic.

Kupując prostownicę warto wiedzieć, że płytki ceramiczne i turmalinowe bardzo dobrze rozprowadzają ciepło i najczęściej tego typu prostownice są wyposażone w jonizatory powietrza. Dodatkowo powierzchnie ceramiczne oraz teflonowe chronią włosy przed zniszczeniem. Jednak wymienione powierzchnie są  bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić w sposób mechaniczny. Powierzchnie tytanowe  z kolei . są odporne ma uszkodzenia, płytka  bardzo szybko się rozgrzewa.

Kupując  suszarkę  trzeba wybierać model o mocy 1600-2100 W, dzięki czemu włosy  można wysuszyć szybciej. Suszarka powinna zawierać koncentrator pozwalający modelować włosy, nakładkę prostującą z ceramicznymi płytkami oraz dyfuzor zwiększający objętość włosów. Ważna jest również regulacja temperatury oraz dodatkowo  możliwość włączenia zimnego strumienia powietrza. Ważne jest, by suszarka miała również funkcję jonizacji powietrza, dzięki czemu włosy nie będą się elektryzować.

Jak dbać o końcówki przy korzystaniu ze sprzętu prostującego włosy?

Niektóre użytkowniczki zachwycają się efektem suszarki prostującej, jaki można dzięki niej uzyskać, inne podkreślają, że w ich wypadku najlepiej sprawdza się prostownica z dobrze dobranymi kosmetykami do pielęgnacji włosów oraz chroniącymi je przed działaniem temperatury. Na pewno i przy jednym i przy drugim urządzeniu warto stosować na końcówki kosmetyk chroniący włosy przed rozdwajaniem się. Jednak należy pamiętać, by tego kosmetyku używać w minimalnych ilościach – mała kropla wystarczy do gęstych włosów średniej długości. Osoby o delikatnych i cienkich włosach powinny stosować go jeszcze mniej.

Zobacz także: Prostownice do włosów

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Tagi: włosy