Plaster dobry na wszystko

Plaster dobry na wszystko
To wygodny sposób na wyleczenie opryszczki, pomoc w rzuceniu palenia, bezstresowa antykoncepcja. To wszystko dają ci naklejane na skórę plastry. Są nowoczesne i bardzo skuteczne.
/ 08.08.2007 10:39
Plaster dobry na wszystko

Niektóre nakładasz na skórę tylko na jedną noc (m.in. antycellulito≠we), inne – na czas potrzebny do zniknięcia problemu (np. plaster na opryszczkę), niektóre  na cały tydzień (np. plastry anty≠koncepcyjne). Plastry znakomicie ra≠dzą sobie z przepuszczaniem w głąb skóry różnych substancji aktywnych. Nazywamy to transdermalnym (przez skórę) systemem podawania leków.


Przyklejone leki
Pionierskie badania nad taką formą aplikowania leków przeprowadzono już w latach 80. (firmy Alza Corporation i Ciba-Geigy). Pierwsze leki podane podskórnie to skopolamina aplikowana pacjentom w chorobie lokomocyjnej i nitrogliceryna zmniejszająca ryzyko zawału. Obecnie podaje się tą drogą głównie leki hormonalne (estradiol, testosteron), ale także lidokainę, klonidynę oraz nikotynę wykorzystywaną do zerwania z nałogiem palenia papierosów. Lekarze podkreślają zalety transdermalnego podawania leków: systematyczne uwalnianie określonej ilości leku do krwi, podawanie jednolitych dawek przez określony czas, „omijanie” układu pokarmowego.

Zamiast pigułki
Transdermalne podanie leków ma wielką przyszłość w ginekologii. W ten sposób przeprowadza się nie tylko hormonalną terapię zastępczą. Plastry są także hitem w antykoncepcji – mają wszystkie zalety klasycznej pigułki, a jednocześnie są szalenie wygodne (nie trzeba pamiętać o nich codziennie jak o tabletce). Jak wskazują dane amerykańskie, kobiety poszukują łatwiejszych metod antykoncepcji (prawie 70% kobiet zapomina o wzięciu jednej czy 2 pigułek w czasie cyklu, co może skutkować niechcianą ciążą). A≠ po zdjęciu plastra jesteś zabezpieczona jeszcze przez co najmniej 24 godz.

Naklejka na cellulit
Plastry antycellulitowe (w ofercie Nivei i L'Oréala), plastry na opryszczkę (Jonhson & Jonhson)  i plasterki przeciwzmarszczkowe (Vichy, Lierac) to odpowiedź producentów kosmetyków na plasterkową modę. Składniki antycellulitowe potrafią przenikać do skóry w wyniku okluzji (jej zwiększonej przepuszczalności). Powstaje pytanie, czy przyklejone w jednym miejscu poradzą sobie z cellulitem na całym ciele? – Nawet jeśli składnik „wchodzi” do skóry w jednym miejscu, nie ma obaw, że nie dostanie się wszędzie – mówi kosmetolog Anna Góra. – Ta substancja czynna przenika do podskórnego krążenia tak jak lek! Modne miniplasterki na zmarszczki i kurze łapki nie są tak naprawdę plastrami. To tylko skondensowana forma składników aktywnych, które z czasem rozpuszczą się i zostaną wchłonięte przez skórę.
Z plasterkami mają wspólny jedynie wygląd!   

 

Jak naklejać plastry (lecznicze, antykoncepcyjne, kosmetyczne)? Radzi ginekolog, prof. Tomasz Paszkowski
1 Umyj skórę mydłem i dobrze ją osusz ręcznikiem.
2 Nie nakładaj na nią balsamu, nie kąp się wcześniej w wodzie z olejkiem.
3 Naklej plaster w miejsce, które jest do tego celu najlepsze, np. antykoncepcyjne na ramieniu, łopatce, pośladku lub podbrzuszu, nikotynowe na ramieniu, a antycellulitowe
na udach lub pośladkach.
4 Pozostaw plaster na skórze tak długo, jak zaleca producent. Z plastrem antykoncepcyjnym możesz uprawiać sporty, pływać – nie zmniejsza to ich skuteczności. 


Joanna Winiarska

Redakcja poleca

REKLAMA