Julianne Moore, Marcia Cross, Nicole Kidman czy Amy Adams – to chyba najsłynniejsze „lisice” show businessu. Choć rudy kolor włosów ma niezbyt przychylne konotacje, to nie można przejść obok niego obojętnie. Na rudo farbują się kobiety odważne, przebojowe oraz... świadome swojego seksapilu. Naturalne „rudzielce” natomiast są wyjątkowe, ponieważ według badań ten kolor włosów ma od urodzenia tylko 2% naszej populacji.
Zobacz też: Największe błędy fryzjerskie, które mogą zniszczyć włosy!
7 zasad dla rudzielców
- Uważaj na słońce – jeśli jesteś naturalnie ruda, to z pewnością masz też dość jasną karnację. To dwa powody, dla których powinnaś unikać ostrego słońca, szczególnie w południe, a na plaży stosować kremy z bardzo wysokim filtrem. Co do włosów – za ich rudy kolor odpowiedzialny jest pigment o nazwie feomelanina. Zanika on jednak pod wpływem promieniowania słonecznego, dlatego większość rudych osób zauważa, że ich włosy z biegiem lat płowieją. Z tego powodu chroń głowę przed słońcem, np. nosząc kapelusz.
- Po koloryzacji nie wchodź do basenu – a przynajmniej nie zanurzaj w nim głowy. Daj farbie przynajmniej dwa tygodnie na utrwalenie się i w tym czasie nie korzystaj z basenów, ponieważ chlorowana woda może źle wpłynąć na kolor.
- Jesteś farbowanym rudzielcem? Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji – włosy po koloryzacji niestety mają tendencję do szybkiego niszczenia, dlatego sięgaj po kosmetyki odżywiające i regenerujące, jak szampony kondycjonujące, oczywiście odżywki (także bez spłukiwania), domowe wcierki i płukanki, które obniżają pH włosów i dodają im tym samym blasku. Nie unikaj środków ochronnych i zawierających przeciwutleniacze, szczególnie w słoneczne, upalne dni.
- Używaj szamponów i odżywek z ekstraktami roślinnymi – dobry przykład to henna, która ma zbawienny wpływ na rude włosy, pogłębiając ich kolor. Bez trudu znajdziesz odpowiednie kosmetyki zawierające ekstrakty z tej rośliny i warto, abyś je stosowała. Kolejnymi wyciągami wzmacniającymi rudy kolor włosów są te z: krwawnika, hibiskusa, cynamonu i kory dzikiej wiśni.
- Pomyśl o koloryzacji zmywalnej – jest to prosty i często dość skuteczny sposób na poradzenie sobie z blaknięciem rudego koloru, szczególnie między trwałymi koloryzacjami. Możesz wybrać np. szampon koloryzujący.
- Regularnie stosuj odżywkę – najlepiej nawilżającą, bo rude włosy mają tendencję do przesuszania. Dobrej jakości odżywka, nakładana nawet codziennie, wzmacnia strukturę włosa, wprowadzając do niego cenne składniki odżywcze i pielęgnujące. Te z kolei wypełniają pory, co ogranicza utratę pigmentu.
- Rude włosy muszą być zadbane – rudy zawsze przyciąga wzrok, dlatego możesz mieć pewność, że wszyscy zauważą wszelkie niedoskonałości twoich włosów. Dlatego dbaj o kosmyki, regularnie odwiedzaj fryzjera, aby podciąć rozdwojone końcówki, pamiętaj o codziennym czesaniu szczotką z naturalnego włosia, ogranicz stosowanie prostownicy, unikaj suszarki i lakierów. To wyjdzie twoim wyjątkowym włosom na zdrowie.
Pamiętaj również o stylizacji – ruda czupryna najefektowniej prezentuje się ułożona w fale lub loki. Zawsze jednak przed takim zabiegiem stosuj kosmetyki termoochronne, bo rude włosy źle znoszą wysoką temperaturę.
Rude włosy, także naturalne, wbrew powszechnej opinii mogą zachować blask i intensywny kolor na długo. Trzeba im tylko trochę pomóc!
Zobacz też: W jaki sposób przygotować napar i wcierkę na włosy?
Materiał został opracowany przez klinikę Handsome Men.