POLECAMY

Kompleksowa pielęgnacja długich włosów

Pielęgnacja długich włosów to trudne i czasochłonne zadanie. Warto się jednak pomęczyć, bo efekt końcowy na pewno cię zadowoli. Poznaj kilka sposobów na to, jak nadać piękny wygląd twoim długim kosmykom.
Kompleksowa pielęgnacja długich włosów fot. FREE
Włosy rosną w tempie około 1–1,5 cm na miesiąc, ale zależy to przede wszystkim od fazy anangenowej (czyli fazy aktywnego wzrostu włosa), która jest zapisana w naszych genach. Przyrost włosów jest naturalnie ograniczony – tzn. gdybyś ich nigdy nie obcinała i tak nie urosłyby więcej niż do ok. 90 cm (zdarzają się wyjątki – w „Księdze rekordów Guinessa” odnotowano 4,23 m!). Jeśli podczas zapuszczania włosów zauważasz ich spowolniony wzrost, zwróć uwagę na pielęgnację – może być nieodpowiednia. O długie włosy trzeba dbać w specjalny sposób. Wtedy będą rosły zdrowo.

Długie włosy wymagają staranniejszej pielęgnacji niż krótkie, bo siłą rzeczy dłużej narażone są na różnego typu uszkodzenia (końcówki długich włosów są przecież o kilka lat starsze niż te same włosy u nasady). Na ich stan wpływają nie tylko niedobory witamin z grupy B, żelaza i cynku, ale też urazy mechaniczne będące skutkiem np. zbyt agresywnego rozczesywania czy mycia.

Zacznij od podstaw
Pielęgnację włosów zacznij od skóry głowy, zwłaszcza gdy sprawia ona jakieś problemy (np. łupież). Włosy wyrastają wówczas osłabione, jest ich mniej, mają tendencję do szybszego wypadania.

Traktuj je delikatnie
Mokre włosy są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego myj je delikatnie (nie szarp) i rozczesuj, gdy trochę przeschną, grzebieniem o szeroko rozstawionych, kuliście zakończonych zębach.

Wygodny warkocz
Nigdy nie kładź się spać z mokrymi włosami – w kontakcie z poduszką łuski włosa ulegają zmechaceniu i uszkodzeniu. Dobrym rozwiązaniem jest zaplecenie na noc luźnego warkocza. Rano obudzisz się ze zmysłowo pofalowanymi włosami.

Systematyczne szczotkowanie
Szczotkuj włosy – najlepiej płaską profesjonalną szczotką (kupisz ją w dobrym salonie fryzjerskim). To zapobiegnie ich elektryzowaniu się
i plątaniu – dzięki temu będą też ładniej odbijały światło.

Precyzyjnie dobieraj kosmetyki
Najlepszy sposób na pielęgnację to dobieranie kosmetyków do indywidualnych potrzeb długich włosów. Dlatego jeśli np. masz włosy kręcone, będą one wyglądały najlepiej po użyciu szamponów i odżywek przeznaczonych do tego rodzaju włosów. Coraz częściej firmy kosmetyczne proponują też kosmetyki do pielęgnacji włosów długich. Ich zadanie jest bardzo trudne: z jednej strony mają regenerować osłabione włosy, a z drugiej – nie obciążać ich.

Nie przesadzaj z myciem
Długie włosy zazwyczaj nie przetłuszczają się tak szybko jak krótkie. Dlatego nie ma sensu myć ich codziennie.

Mity dotyczące pielęgnacji
1. Noszenie czapki zimą nie ma absolutnie żadnego wpływu na gęstość włosów.
2. Systematyczne podcinanie włosów nie wpływa na ich szybszy wzrost (ale sprawia, że wyglądają lepiej). Jeśli widzisz taką zależność, to raczej kwestia genów, a nie częstych wizyt u fryzjera.
3. Wypadanie włosów o określonej porze roku (np. wczesną wiosną) nie jest prawidłowością. Zasada ta dotyczy zwierząt, a nie ludzi.
4. Częste mycie włosów nie osłabia ich. Myj je zawsze wtedy, gdy czujesz potrzebę (oczywiście odpowiednio dobranym szamponem).
5. Domowe sposoby na mocne i gęste włosy zazwyczaj nie przynoszą żadnych efektów, bo np. witaminy zawarte w papce z żółtek jaj
nie przenikają przez skórę głowy. Jeśli zależy ci na odpowiedniej pielęgnacji, sięgnij po gotowe ampułki.

Które kosmetyki są najlepsze do pielęgnacji długich włosów? Zapytaj na uroda.pl
Tagi: włosy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/9 lat temu
Nieprawda, że włosy rosną 1-1,5 cm na miesiąc. Mojej Mamie włosy rosną 4 do 5 cm na miesiąc. 5cm latem a zimą 4 cm. I to bez żadnych tabletek i wcierek! Mnie rosną 4cm na miesiąc a kiedyś urosły 6 cm na miesiąc. wiem, bo mierzyłam:)
/9 lat temu
jasne a mnie rosna 15cm na miesiąc a mojemu dziadkowi 25cm na dzień. co do artykułu, no oczywisty taki :)
/9 lat temu
Nieprawda, że włosy rosną 1-1,5 cm na miesiąc. Mojej Mamie włosy rosną 4 do 5 cm na miesiąc. 5cm latem a zimą 4 cm. I to bez żadnych tabletek i wcierek! Mnie rosną 4cm na miesiąc a kiedyś urosły 6 cm na miesiąc. wiem, bo mierzyłam:)
POKAŻ KOMENTARZE (4)