fryzura, włosy, trendy, odżywka fot. FREE

Jak wybrać odżywkę idealną

Są dla włosów tym, czym krem dla skóry. Pielęgnują, chronią, wygładzają, dodają blasku. Fryzura dzięki nim nabiera witalności. Ale tylko wtedy, gdy wiesz, jak z nich korzystać.
/ 01.09.2011 11:51
fryzura, włosy, trendy, odżywka fot. FREE
Zakup kontrolowany
- Wybierz odpowiednią odżywkę. To nie powinno być trudne, bo mają one bardzo dużo szczegółowych specyfikacji. Kieruj się deklaracjami na opakowaniu.
- Odżywka i szampon powinny tworzyć zgrany duet. Dlatego najlepiej wybieraj preparaty jednej serii. Opracowywane są tak, aby wzajemnie się uzupełniać. Tylko wówczas pielęgnacja będzie naprawdę efektywna. Wypróbuj linię Pantene Pro-V Nature Fusion, która zapewni kompleksową pielęgnację twoim włosom.
- Preparaty do spłukiwania rzadziej obciążają włosy, bo woda wymywa nadmiar kosmetyku.
- Odżywki bez spłukiwania szczególnie polecane są do włosów naturalnie kręconych lub po trwałej. Skutecznie ujarzmiają bowiem włosy, utrzymując sprężystość loków. Nie sprawdzają się natomiast w przypadku włosów normalnych, grubych i prostych.


Dobre rady
- Przetrzymywanie dłużej odżywki do spłukiwania nie zaszkodzi włosom, ale też nic im nie da. Czas określony na opakowaniu jest wystarczający, by włos zaabsorbował wszystkie niezbędne mu składniki. Potem nie jest już w stanie przyjąć większej ich ilości.
- Jeżeli uważasz, że włosy zbyt szybko „wypiły" cały preparat, możesz go nieco dołożyć. Nigdy nie aplikuj odżywki na zapas.
- Jeśli masz włosy cienkie i delikatne, a jednocześnie zniszczone, myj włosy szamponem dodającym objętości, a na końce zastosuj odżywkę regenerującą.
- Twoje włosy są grube, po trwałej lub farbowaniu? Zadbaj o nie intensywniej. Na całej długości rozprowadź odżywkę odbudowującą, którą spłuczesz, a same końce dodatkowo wzmocnij odżywką bez spłukiwania. Postępuj podobnie, jeśli masz włosy kręcone i matowe.
- Masz problem z przetłuszczaniem się włosów u nasady? Wydzielanie łoju wyreguluj odpowiednią kuracją i szamponem, a odżywki aplikuj wyłącznie na same końce.
- Jeżeli Twoje włosy bardzo się plączą, przeczesuj je podczas aplikacji odżywki (nawet za pomocą grzebienia). Uważaj jednak, aby nie dotykać skóry głowy.


Odżywki do spłukiwania
- Po umyciu włosów odciśnij nadmiar wody lub odsącz ją w ręcznik. Duża ilość wilgoci będzie rozcieńczała odżywkę, osłabiając jej działanie. Ponadto z mokrych włosów kosmetyk będzie spływać, a przecież należy go trzymać co najmniej przez minutę.
- Nie aplikuj zbyt dużej ilości preparatu. Im mniej, tym lepiej. Nadmiar odżywki może obciążyć włosy i utrudni ich spłukanie. Kosmetyk nie powinien wyciekać ci z dłoni.
- Przerzuć włosy do przodu, a będzie ci łatwiej zacząć nakładanie od końcówek. Powoli i stopniowo rozprowadzaj odżywkę na całej długości włosów. Najwięcej odżywki nanieś na najbardziej zniszczone partie.
- Nigdy nie wcieraj odżywki w skórę głowy, aby nie wywołać podrażnienia, łojotoku czy łupieżu. Do wcierania służą inne preparaty.
- Uważaj, aby odżywka nie dotykała skóry twarzy. Może bowiem przyczynić się do powstania reakcji alergicznych i trądziku.
- Dokładnie spłucz nadmiar kosmetyku. Jeśli nie zrobisz tego solidnie, obciążysz włosy, które stracą świeżość.