Jak nawilżać skórę?

Jak nawilżać skórę?

Skóra odwodniona nie tylko wygląda na zmęczoną, lecz także szybciej się starzeje. Jest też bardziej podatna na wszelkie podrażnienia i uczulenia. Dlatego krem nawilżający jest naszym podstawowym kosmetykiem pielęgnacyjnym.
/ 27.09.2007 11:53
Jak nawilżać skórę?
Specjalnie dla URODY ekspert marki Vichy wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane z nawilżaniem.

Czy skórę trzeba nawilżać codziennie?
Tak. Odpowiedni poziom nawilżenia zapewnia prawidłowy przebieg wszystkich procesów komórkowych w skórze. Dzięki temu jest ona gładka w dotyku, elastyczna i sprężysta. Natomiast niedobór wody w warstwie rogowej może spowodować, że skóra staje się szorstka i się łuszczy. Przestaje spełniać swoje funkcje, staje się osłabiona i nadwrażliwa. Mogą pojawiać się na niej zmarszczki spowodowane odwodnieniem oraz uczucie ściągnięcia i dyskomfortu.

Czy te same zasady obowiązują w przypadku cery tłustej i mieszanej?
Oczywiście. Skórze odwodnionej brakuje wody. Ten problem może dotyczyć również skóry z tendencją do przetłuszczania się. Co więcej, osoby z taką skórą często nadużywają kosmetyków, które mogą uszkadzać naturalny film hydrolipidowy. Wtedy ich skóra pozbawiona naturalnej ochrony odwadnia się bardzo łatwo.

Optymalne stosowanie kremu nawilżającego: rano czy wieczorem?
W ciągu dnia skóra narażona jest na agresywne działanie różnych czynników zewnętrznych (wiatr, zimno, zanieczyszczenia). Lepiej zatem aplikować krem rano, dzięki czemu skóra pozostaje nawilżona przez cały dzień.

Czy warto zmieniać konsystencję kremu w zależności od pory roku?

Wybór przede wszystkim powinien być zgodny z potrzebami skóry. Na przykład cera normalna latem będzie przypuszczalnie potrzebowała lekkiego kremu, a zimą, kiedy staje się bardziej sucha, kremu o bogatej konsystencji.

Jakie składniki powinien zawierać dobry krem nawilżający?
Za najbardziej efektywne uważa się glicerynę i kwas hialuronowy. W kremach Aqualia Thermal zawarty jest kompleks Hyaluronine Active, dwukrotnie skuteczniejszy od gliceryny, który składa się z dwóch polimerów: kwasu hialuronowego i lipidure. Lipidure to składnik mający niezwykłe zdolności wiązania i zatrzymywania wody w skórze, nawet przy niskim poziomie jej nawilżenia. Jest to składnik używany w transplantologii i charakteryzuje się doskonałym biopowinowactwem ze skórą.

Jakie działanie ma woda termalna zawarta w kremach nawilżających Aqualia Thermal?

Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia. Pobudza regenerację komórek i wzmacnia naturalne mechanizmy skóry. Jest zamknięta w specjalnych mikrokapsułkach, które dostarczają ją do komórek naskórka.

Jakie składniki zawarte w wodzie termalnej Vichy łagodzą podrażnienia skóry?
Woda termalna Vichy ma unikalny, naturalny skład nie do odtworzenia w warunkach laboratoryjnych. Jest bogata w minerały, takie jak żelazo, które dotlenia komórki, magnez pobudzający ich regenerację, mangan przeciwdziałający utlenianiu oraz krzem i wapń, które mają zdolność regenerowania tkanek.

Jakich składników zawartych w kremach nawilżających należy unikać w przypadku cery wrażliwej?

To nie rodzaj składnika sprawia, że nie nadaje się on do skóry wrażliwej. Wszystko zależy od jego stężenia. Należy zatem sprawdzić, czy produkt ma odpowiednią formułę i czy był testowany na skórze wrażliwej.

Substancje nawilżające:


Gliceryna
Jest jednym z najczęściej stosowanych składników nawilżających. Jej działanie jest bezpośrednio związane z bardzo silnymi własnościami higroskopijnymi. Gliceryna wnika do głębszych partii warstwy rogowej naskórka i pozostaje tam, „trzymając” wodę przez blisko 24 godziny. W wyraźny sposób poprawia elastyczność i miękkość naskórka.

Kwas hialuronowy

Jego pochodne (sole sodowe) już przy niewielkich stężeniach tworzą na powierzchni skóry doskonale związany porowaty film znacznie ograniczający proces parowania wody i chroniący ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Zdolność wiązania wody przez sole kwasu hialuronowego jest bardzo wysoka. Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry.

Pascale Mora

Scientific Communication Manager L’Oréal – Active Cosmetics-Vichy International