Czym jest analiza pierwiastkowa włosów?
Analiza pierwiastkowa włosów ilustruje ilość pierwiastków magazynowanych przez organizm osoby badanej. Badanie to nazwać można morfologią organizmu, gdzie materiałem badanym nie jest krew a nasze włosy – „dokumentacja” stanu wewnętrznego organizmu.
Czym są pierwiastki śladowe?
Pierwiastki śladowe są niezbędne dla licznych przemian zachodzących w organizmie w każdej fazie życia. Są one ważniejsze niż witaminy, gdyż nie mogą być "wyprodukowane" przez organizm.
Organizm może wytworzyć wiele witamin, ale nie może wytworzyć potrzebnych pierwiastków śladowych oraz często pozbyć się ich szkodliwych nadmiarów.
Zobacz też: Jakich witamin potrzebują włosy?
Dlaczego jest lepsza niż morfologia?
Krew jest tkanką homeostatyczną i w razie braku pierwiastków w diecie pobiera je z narządów. We krwi również występują pierwiastki, które są transportowane do różnych komórek organizmu. Na podstawie morfologii krwi nie można stwierdzić jednak, jakie jest ich nagromadzenie w poszczególnych tkankach, gdzie są magazynowane.
Stężenie mikroelementów we krwi może się zmieniać w zależności od pory dnia, w której pobierana jest krew, od posiłku spożytego przed jej pobraniem. Wiąże się również ze zmianami emocjonalnymi. Takiej zmienności nie obserwujemy w analizie włosów.
Jakich pierwiastków masz za dużo, a jakich za mało?
Z analizy możemy dowiedzieć się przede wszystkim tego, jakich pierwiastków nam brakuje, a jakie mamy w nadmiarze. Nikogo nie trzeba przekonywać, że nadmiar niektórych mikroelementów może być szkodliwy dla organizmu. Zatrucie ołowiem, kadmem czy rtęcią może być przyczyną wielu schorzeń.
Biopierwiastki są wbudowane w strukturę włosa w trakcie wzrostu, a ich stężenie dostarcza informacji o ich zawartości w organizmie w dłuższym czasie ok. 2–3 miesięcy.
Zobacz też: Suplementy czy witaminy, czyli jak odżywiać włosy?
Kilka wiadomości praktycznych
To badanie, bezinwazyjne i niedrogie, zastępuje kilkanaście innych badań. Próbki włosów pobiera się łatwo i bezboleśnie. Można je przesyłać pocztą. Włosy zostały wybrane przez Światową Organizację Zdrowia i Agencję Ochrony Środowiska do oceny wpływu metali toksycznych na organizm.
Do analizy potrzeba zaledwie 0,3g włosów. Ich wycięcie nie deformuje fryzury. Włosy farbowane muszą mieć co najmniej miesięczny odrost.
Analiza jest badaniem polecanym dla każdego w celach profilaktycznych. Jeśli dbasz o swoje zdrowie, warto sprawdzić swój typ metaboliczny, aby utrzymać dobry stan zdrowia i aby chronić się przed zaburzeniami.