1. Białe pieczywo zamień na pełnoziarniste
Przemiana materii w mózgu jest bardzo szybka, dlatego wykazuje duże zapotrzebowanie na energię. Jej głównym źródłem jest glukoza. Mózg nigdy nie gromadzi jej zapasów, dlatego jest uzależniony od stałego dostarczania glukozy z zewnątrz. Jej najlepszym źródłem są węglowodany złożone, które powinny stanowić przynajmniej 50% codziennej diety.Źródła glukozy: pełnoziarniste produkty zbożowe, brązowy ryż, kasze, ziemniaki, figi, rodzynki, morele, orzechy, warzywa strączkowe i korzeniowe.
2. Jajka na śniadanie
Nie wystarczy, że organizm będzie miał pod dostatkiem węglowodanów. Musi też efektywnie z nich korzystać. Dlatego zadbaj, żeby twoja dieta była bogata w mangan – pierwiastek, który nadzoruje i wspomaga przetwarzanie węglowodanów.Źródła manganu: żółtka jajek, ziarna zbóż, biała fasola.
3. Mięso, ryby, nabiał
Białko jest składnikiem budulcowym hormonów szczęścia. Najlepiej, jeśli połowę białka będą stanowiły białka zwierzęce, a drugą połowę roślinne. Dzięki temu zaopatrzysz się w odpowiednią ilość aktywnych aminokwasów: fenyloalaniny, tryptofanu, treoniny i tyrozyny, które są ważnymi neuroprzekaźnikami.Źródła białka: nabiał, mięso, ryby, owoce morza, jajka.
4. Jak najczęściej ryby
Kwasy omega-3 wzmagają wytwarzanie w mózgu serotoniny. Nie unikaj więc zdrowego tłuszczu – powinien stanowić aż 30% twojej codziennej diety. Szczególnie ważne są: kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA), będące głównymi składnikami budulcowymi mózgu.Źródła kwasów omega-3: łosoś, halibut, oleje roślinne, siemię lniane, migdały, orzechy.
5. Pokochaj wątróbkę
Witaminy z grupy B są doskonałym lekiem na irytację i stany nerwowe. Poprawiają pamięć i koncentrację, pomagają zwalczyć zmęczenie.Źródła witaminy B: orzechy, warzywa (szpinak, natka, warzywa strączkowe), kurczak, wątróbka, soja, otręby pszenne.
6. Orzechy na przekąskę
Za dopływ glukozy do mózgu i wahania jej poziomu odpowiedzialny jest chrom. Jego niedobór powoduje zwiększenie apetytu na słodycze, ale także osłabienie i bóle głowy.Źródła chromu: drożdże, orzechy, żółte sery, wątróbka.
7. Codziennie zjedz jabłko
Zawarty w nim lit sprawi, że będziesz mniej agresywna. Zbyt niski poziom tego pierwiastka sprawia, że zbyt porywczo reagujemy na sytuacje stresogenne.Źródła litu: jabłka, ziemniaki, pomidory, buraki.
8. Nie rezygnuj z czekolady
Dzienną dawkę magnezu może zniwelować półgodzinny stres. Jego niedobór oznacza zmęczenie, rozdrażnienie i bezsenność.Źródła magnezu: kakao, gorzka czekolada, orzechy, banany, suszone owoce, zielone warzywa.
napisane na podstawie tekstu opublikowanego w magazynie Uroda