Czym jest Sodium Chloride w kosmetykach?

W wielu kosmetykach pojawia się substancja zwana Sodium Chloride – sprawdź, czy jest bezpieczna dla skóry!
/ 30.06.2015 13:53

fot. Fotolia

Dzień dobry,

Zauważyłam, że w wielu odżywkach, które posiadam, pojawia się substancja nazwana Sodium Chloride. Czym ona jest? Czy jest szkodliwa? Na czym polega jej działanie?

Pozdrawiam ciepło,

Vivien.

Zobacz też: Wybieramy najlepsze wcierki na porost włosów!

Na pytanie odpowiada Ewa Stefańska, specjalista trycholog-biotechnolog z Kliniki Włosów HairLAB:

Sodium Chloride (chlorek sodu) to nic innego jak dobrze każdemu znana sól kuchenna. Co robi ona w szamponach i odżywkach do włosów? Chlorek sodu, czyli popularna sól, w kosmetykach stosowana jest jako zagęstnik. Wpływa ona na konsystencję kosmetyków myjących. Dodatkowo powoduje wzrost lepkości w preparatach zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne. Prościej mówiąc: ułatwia pienienie się szamponów i poprawia właściwości myjące. Dlaczego akurat sól kuchenna? Ze względu na bardzo niską cenę. Co więcej sól w pewnym stopniu wspomaga penetrację składników w głąb włosów oraz naskórka.

Substancja ta wysusza naszą skórę, co może powodować podrażnienia oraz pieczenie u osób nadwrażliwych. Dodatkowo u osób o włosach suchych lub zniszczonych jeszcze bardziej pogłębia ten efekt. Tak więc obecność chlorku sodu czyli popularnej soli w kosmetykach to nie koniec świata, ale u niektórych osób substancja ta może przynieść więcej szkód niż pożytku.

Zobacz też: Kosmetyki do włosów suchych i zniszczonych