POLECAMY

Czy orzechami piorącymi można myć włosy?

Słyszałaś, że orzechy piorące stosuje się do prania ubrań, ale nie przyszło ci do głowy, że można myć nimi włosy? Nie jesteś pewna czy to bezpieczne? Sprawdziłyśmy, jak orzechy piorące działają na włosy.

Fot. Fotolia

Co to są orzechy piorące?

Orzechy piorące pochodzą z Indii i Nepalu. Wywaru z ich łusek używa się do prania i mycia, ponieważ zawierają substancję, która jest naturalnym środkiem powierzchniowo-czynnym i ma właściwości odtłuszczające. Jeśli więc korzystamy z chemicznych substancji myjących włosy wzbogaconych dziesiątkami innych sztucznych dodatków i często z naszymi włosami nic złego się nie dzieje, dlaczego miałybyśmy się bać mycia włosów naturalnym mydłem?

Jak myć włosy wywarem?

 1. Wrzucamy do wody odpowiednią ilość orzechów (wszystko zależy od długości i gęstości włosów), np. na ok. 0,5 l wrzącej wody możemy wrzucić 3-4 łupiny orzechów piorących, zagotować przez 15 min i ostudzić.
 2. Myjemy włosy ciepłym wywarem i zostawiamy go na głowie na kilka minut.
 3. Dokładnie spłukujemy ciepłą wodą.
 4. Jeśli chcemy, żeby włosy były nawilżone, użyjmy po myciu ulubionej odżywki do włosów.

Pamiętajmy, że wywar musi być dość ciepły, bo chłodnym wywarem nie domyjemy włosów.

Jakie są zalety orzechów piorących?

Jeśli nie przepadamy za chemicznymi dodatkami w kosmetykach, bo lubimy wszystko, co naturalne albo jesteśmy alergikami, mamy bardzo wrażliwą skórę skłonną do podrażnień, śmiało możemy myć włosy płukanką z orzechów.

Polecamy: Jak zastosować w domu orzechy piorące?

Zalety mycia włosów płukanką z orzechów piorących:

 • dobrze oczyszcza włosy,
 • sprawia, że są miękkie i sypkie,
 • daje efekt podobny do szamponu,
 • idealna do przetłuszczających się włosów (u niektórych osób widać znaczną poprawę – włosy są dłużej świeże),
 • oszczędność - 1 kg orzechów, który wystarcza na rok kosztuje mniej więcej tyle, co 5 butelek w miarę dobrego jakościowo szamponu.

Jakie są wady orzechów piorących?

Mimo że orzechy są naturalne, niedrogie i ekologiczne, wywar z nich przygotowany ma swoje wady:

 • jego zapach może być dla wielu osób nieprzyjemny, ale zawsze możemy do niego dodać olejek eteryczny,
 • nie pieni się, choć włosy się myją,
 • szczypie w oczy,
 • przesusza włosy, jeśli przez dłuższy czas jest używany bez odżywki,
 • przygotowanie go jest czasochłonne zwłaszcza dla osób, które myją włosy codziennie, bo za każdym razem trzeba poświęcić ok.20 minut, żeby go przygotować.

Polecamy: Czy wiesz jak zrobić szampon z orzechów piorących?

Tagi: włosy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
Masz rację, tylko ja nie mogę jeść większości z tych rzeczy ze względu na alergie... Znalazłam jednak inny sposób, aby poprawić kondycję moich włosów. Uważam, że to hit - Senso Duo (:
/2 lata temu
Orzechy piorące nie mają za zadanie wzmocnić włosy. To jest naturalne, czyste mydło - alternatywa dla szamponów, gdzie jest mnóstwo chemii. Jeśli masz słabe włosy od urodzenia, to genów nie przekonasz niczym i włosy nagle nie staną się gęste. Jeśli to kwestia wypadania, musisz zacząć od diety: owoce morza pełne cynku, mięso, surowe warzywa i owoce, migdały, żółtko jajka - codziennie.
/2 lata temu
Czy mógłby się wypowiedzieć tutaj ktoś, kto używa orzechów piorących do włosów? Czy to faktycznie coś daje? Ja mam bardzo słabe włosy i na okrągło probuję nowych rzeczy licząc, że coś pomoże... Może właśnie orzechy są moim rozwiązaniem?