POLECAMY

Czy można naprawić rozdwojone końcówki włosów?

Co robić, gdy rozdwajają nam się końcówki włosów? Czy można je naprawić? A może trzeba je natychmiast obciąć?

rozdwojone końcówki

fot. Fotolia

Głośno o tym w reklamach, mówi o tym fryzjer. Rozdwojone końcówki rzeczywiście są powszechnym problemem naszych włosów. Powstaje jednak pytanie, czy można naprawić rozdwojone końcówki? To bardziej złożona sprawa. Kluczowe znaczenie mieć będzie to, jak uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Dlaczego końcówki włosów się rozdwajają?

Powody bywają bardzo różne, ale niemal zawsze wpływ na występowanie tego zjawiska mamy my sami.

Do najczęstszych przyczyn rozdwajania się końcówek włosów należą bowiem: nadużywanie prostownicy, lokówki i suszarki, nieroztropne obchodzenie się z agresywnymi środkami chemicznymi (częste powtarzanie zabiegu koloryzacji czy ondulacji), wystawianie włosów na ciągłe zmiany temperatur (przechodzenie z upału do klimatyzowanego pomieszczenia), niewłaściwe rozczesywanie czy używanie niskiej jakości kosmetyków pielęgnacyjnych. Co ciekawe, końcówki rozdwajają się także z bardzo trywialnych powodów. Należą do nich chociażby: stosowanie niewłaściwego nakrycia głowy, szorstka pościel czy doprowadzanie do splątania się kosmyków.

Powszechnym powodem rozdwajania się końcówek jest także podcinanie ich niewłaściwymi nożyczkami. Zwróćmy na to uwagę naszemu fryzjerowi!

Co zrobić, gdy mamy już rozdwojone końcówki włosów?

Przede wszystkim nie ma co liczyć na cuda. Ten stan nie zniknie samoistnie, a wręcz może się pogłębiać. Rozdwojone końcówki można jedynie ukryć przed światem, stosując odpowiednie metody stylizacji. Najlepiej jest jednak po prostu je usunąć mechanicznie.

Nie warto wierzyć w różne mity dotyczące rozdwojonych końcówek. Nie pojawiają się one „z powietrza” i nie ma możliwości ich naprawienia. Rozdwojenie włosa zawsze jest nieodwracalne. Istnieją jednak pewne sposoby, które pomagają tymczasowo „skleić” rozdwojone końcówki. Jest to wyłącznie tuszowanie problemu, a nie pozbycie się go. Dla trwałego efektu konieczne będzie po prostu obcięcie końcówek.

Zobacz też: ABC wypadania włosów – przyczyny, leczenie, pomocne zabiegi

Można tymczasowo naprawić rozdwojone końcówki włosów

Oczywiście w tym celu zalecamy wizytę u specjalisty. Fryzjerzy znają różne „sztuczki”, dzięki którym możliwe jest sklejenie końcówek. Tego typu metody są powszechnie stosowane przez gwiazdy ekranu, które potrzebują natychmiastowego efektu bez konieczności zmiany fryzury.

Próbę sklejenia końcówek można jednak podjąć także w domu. Wcześniej należy zebrać odpowiednie preparaty: dobrej jakości odżywkę, formułę nawilżającą, serum, kosmetyk chroniący przed ciepłem. Przyda się także okrągła szczotka z naturalnego włosia i prostownica. Pamiętajmy, aby zawsze korzystać tylko z kosmetyków sprawdzonych, renomowanych producentów.

Procedurę zaczynamy od dokładnego umycia włosów szamponem i zastosowania formuły nawilżającej. Do spłukania używamy odżywki (konieczne jest nałożenie grubej warstwy) oraz chłodnej wody. Pozwoli to skleić strukturę włosa i końcówki – dodatkowym efektem będzie nadanie kosmykom połysku. Po delikatnym osuszeniu na wilgotne włosy ponownie nakładamy odżywkę bez spłukiwania. Rozczesujemy grzebieniem z szerokimi zębami. Teraz nakładamy kroplę serum i rozprowadzamy je na końcówki. Po dokładnym wysuszeniu sprawdzamy, czy pasma z rozdwojonymi końcówkami są wyprostowane. Na koniec nakładamy na włosy kosmetyk chroniący przed ciepłem i prostujemy kosmyki przy użyciu ceramicznej lub teflonowej prostownicy, ale tylko do długości około 5 centymetrów od końcówek. Po skończonym zabiegu dobrze jest dodatkowo nałożyć na włosy lakier z jedwabiem, co wzmocni efekt reperacji.

Wszystkie użyte składniki dadzą efekt sklejenia rozdwojonych końcówek, które staną się dzięki temu niewidoczne. Pamiętajmy jednak, że stan ten potrwa tylko do czasu kolejnego umycia głowy. Aby trwale pozbyć się rozdwojonych końcówek, na pewno nie unikniemy wizyty u fryzjera.

Zobacz też: W jaki sposób przygotować napar i wcierkę na włosy?

Materiał został opracowany przez klinikę Handsome Men.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
Dokładnie! Warte uwagi sa kosmetyki do pielęgnacji włosów proponowane przez Firmę Wax Pilomax. Zachęcam do ich wypróbowania.
/2 lata temu
Kwestia zastosowania odpowiednich kosmetyków, zobaczcie - fryzomania.pl/blog/top-5-najlepsze-kosmetyki-na-rozdwojone-koncowki-wlosow.html Później systematyczność i problemy powinny być całkowicie rozwiązane.