POLECAMY

Czy mój iPod mnie odchudzi?

Wierzę w moc muzyki. Ale żeby aż tak... A gdy dodać do niej bieganie? To zmienia postać rzeczy. Przetestowałam supergadżet do biegania Nikeplus (buty plus iPod).
Czy mój iPod mnie odchudzi? fot. Materiały prasowe

Lubię sport, pod warunkiem że niejest to bieganie ;-). I nie jestem superbiegła w technicznych nowinkach. Nie wiem więc, dlaczego zdecydowałam się testować Nikeplus. Dałam się skusić. To takie trendy! Na początek chcę się dowiedzieć czegoś o bieganiu, zatem idę na trening z  instruktorem Nike. Myślisz, że to luksus dostępny tylko dla dziennikarek? Nie! Ty też możesz potrenować na ścieżkach biegowych, które są w każdym większym mieście w Polsce (szukaj na www.sciezkibiegowe.pl). To superprofesjonalny (i darmowy!) trening biegowy pod okiem trenera (warto pójść, bo trenerzy są bardzo przystojni). Następnego dnia przystępuję do samodzielnego treningu. Instaluję czujnik w bucie (czuję się jak James Bond), wybieram z menu program, muzykę i ustawiam parametry treningu. Mogę wybrać, jak długo chcę biec, jaką odległość pokonać lub ile kalorii spalić. Miły głos w słuchawkach (Pauli Radcliffe, mistrzyni świata w maratonie) mówi mi, ile jeszcze czasu/kalorii/odległości) zostało do końca treningu. Kiedy osiągnę cel (np. 20 minut biegu), informuje mnie, że mogę się zatrzymać.
Z niecierpliwością odczytuję wynik. Wpadka – nie zablokowałam iPoda i wyniki pierwszego biegu przepadają. Za drugim razem jestem ostrożniejsza: blokuję iPoda i umieszczam go w opasce z kieszonką na ramię. Po treningu jestem ledwo żywa i załamana! 3 km, 20 minut biegu i TYLKO 199 spalonych kcal! Zgroza. Co jeszcze potrafi mój iPod? Wprawdzie nie mierzy tętna, ale za to po każdym biegu podsumowuje mój trening: jaki dystans pokonałam, jaką prędkość uzyskałam oraz ile kalorii spaliłam. Kiedy po trzech tygodniach porównuję na monitorze wykres swoich treningów, widzę, że krzywa pomału rośnie – za każdym razem mam lepsze wyniki. To dla mnie motywujące, że nawet tak marny biegacz jak ja, ćwicząc regularnie, robi postępy. Bieganie z iPodem jest trochę jak gra komputerowa. To forma sportu dla ludzi generacji Web 2.0. (polega na internetowej interaktywności: nie tylko czytasz, co mają do powiedzenia producenci sprzętu, ale też masz dostęp do relacji innych użytkowników, sama także możesz umieszczać swoje opinie). Witryna Nikeplus.com to prawdziwa społeczność biegaczy i (choć mój nauczyciel WF-u z ogólniaka w to nie uwierzy) ja też w niej jestem!

Co to jest Nike+?
To wspólne „dziecko” wielkich firm Apple i Nike. Aby trenować- z Nikeplus, musisz mieć: 
- Buty do biegania Nike dostosowane do systemu Nike+. Pod wkładką mają kieszonkę, w której umieszcza się czujnik. Modele te rozpoznasz po znaczku „+” (w sklepach Nike, 329–579 zł).
- Zestaw Nike+, czyli czujnik (umieszczany w lewym bucie) oraz odbiornik (podłączany do iPoda) (w sklepach z produktami Nike i Apple, cena: 119 zł).
- iPod Nano oraz odpowiednie oprogramowanie (w sklepach Apple, cena: ok. 550–600 zł).

-----------------------------

Nasza ocena
+++++
Dla mnie bomba! Przekonałam się, że bieganie nie musi być ponurym zajęciem, tylko komfortową czynnością (głównie dzięki megawygodnym butom). Wielki plus: bieganie jest oszczędne! Po wydaniu pieniędzy na sprzęt oszczędzasz na karnecie do klubu (możesz za to kupić modne dżinsy w mniejszym rozmiarze!). Mały minus: z elektronicznym trenerem raczej nie poflirtujesz ;-)


Joanna Winiarska

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)