Alergia na farbę

Farbowałam włosy u fryzjera i od tego czasu strasznie mnie swędzi skóra głowy. Czy to alergia na farbę?
/ 13.08.2012 06:44
Farbowałam włosy u fryzjera i od tego czasu strasznie mnie swędzi skóra głowy. Czy to alergia na farbę?
Anita
 

Alergia na farbę

depositphotos.com

W kwestii farbowania włosów najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo i higiena wykonania usługi technicznej. Zagrożenie w związku z farbowaniem włosów możemy podzielić na dwie kategorie:

  • Alergiczne
  • Miejscowe reakcje podrażnieniowe

Reakcje podrażnieniowe lub uczulenia na farby krótkotrwałe występują bardzo rzadko, gdyż środki te zawierają łagodne składniki, które z łatwością wypłukują się z włosa. Natomiast reakcje alergiczne i uczuleniowe przy środkach stosowanych do koloryzacji trwałych występują znacznie częściej. Reakcja zazwyczaj polega na wystąpieniu czerwonej, niekiedy pokrytej dużą ilością małych pęcherzyków wysypki na skórze głowy, na linii włosów oraz może pojawić się na twarzy. Skóra może wówczas swędzieć lub piec. Zdarza się, że po wykonaniu koloryzacji trwałej pojawia się lekki pieczenie lub swędzenie skóry głowy. Takie objawy nie są niczym niezwykłym, ponieważ składnikiem tych farb jest amoniak, który ma właściwości drażniące. Ponadto woda utleniona dodana do farby może również w pewnym stopniu podrażnić skórę głowy. Podrażnienie będzie bardziej odczuwalne jeśli będziemy używali wody o większym stężeniu procentowym. Dlatego by zwiększyć komfort wykonywanej usługi i zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnienia skóry, powinno stosować się wody utlenione o jak najmniejszych stężeniu procentowym.

Aby zapobiec ewentualnym reakcją alergicznym na jakikolwiek z produktów zaleca się:

  • Co najmniej 48 godzin przed nałożeniem produktu koloryzującego, należy przeprowadzić próbę wrażliwości.
  • Najlepiej wybierać farby do koloryzacji czasowej, bowiem produkty te zawierają mniej niepożądanych składników, niż farby przeznaczone do koloryzacji trwałej
  • Zamiast koloryzowania całych włosów rób pasemka lub balleyage ponieważ przy tych zabiegach farba w minimalnych ilościach przedostaje się do skóry głowy
  • Będąc w ciąży powinno stosować się produktów do koloryzacji czasowej lub tonerów. Odradza się stosowanie farb przeznaczonych do koloryzacji trwałej.

Jak prawidłowo wykonać próbę wrażliwości ?

Za pomocą alkoholu oczyść 1 cm kwadratowy skóry za uchem. Pałeczką kosmetyczną należy nałożyć na to miejsce odrobinę wybranego produktu koloryzującego, bezpośrednio z tubki bez dodatku oksydantu. Nałożyć identyczną porcję produktu jeszcze dwu lub trzy krotnie, za każdym razem pozostawiając go do wyschnięcia. Przez 48 godzin nie należy myć miejsca pokrytego produktem. Jeśli w tym czasie u klientki wystąpi swędzenie lub zaczerwienienie skóry, nie stosować produktu w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zalecić klientce konsultację z lekarzem dermatologiem. Wykonanie takiej próby uczuleniowej jest niezbędne przy każdej koloryzacji włosów, nawet w przypadku regularnie stosowanych zabiegów technicznych.
 

Redakcja poleca

REKLAMA