ABC samodzielnej koloryzacji włosów

kobieta, modelka, makijaż, fryzury, Anja Rubik fot. FREE
Samodzielne farbowanie włosów w domu może dać efekt równie fajny jak u fryzjera. Poznaj wszystkie zasady koloryzacji!
/ 01.10.2008 11:31
kobieta, modelka, makijaż, fryzury, Anja Rubik fot. FREE
Wybierając farbę, zwróć uwagę nie tylko na jej odcień, ale też formułę. Do wyboru masz bowiem kosmetyki półtrwałe (schodzą po kilku myciach głowy – przynajmniej w teorii, bo gdy włosy są zniszczone, będą wnikać do ich środka i zmywać się wolniej) oraz trwałe, czyli klasyczne farby.

W zasadzie wszystkie są już wzbogacane w składniki pielęgnacyjne – dzięki temu włosy po zmianie koloru są miękkie, gładkie i pełne blasku (warto zwrócić uwagę na te dodatkowe właściwości). Czasami firmy wypuszczają i tonery, i farby w podobnych kolorach – możesz więc najpierw bezpiecznie wypróbować nowy kolor, farbując włosy zmywalnym środkiem (ale pamiętaj, że na pewno efekt będzie delikatniejszy). Najważniejsze – trzymaj się instrukcji z opakowania i sprawdzonych zasad koloryzacji.

Przygotuj włosy
1. Parę dni wcześniej zrób włosom
kurację regenerującą i wygładzającą. W tak przygotowane farba wniknie równomiernie – dzięki temu unikniesz pojawienia się ciemniejszego zabarwienia w uszkodzonych partiach włosa (tam wchłania się więcej pigmentu).
2. Nie myj włosów tuż przed koloryzacją, a najlepiej jeszcze dłużej – dwa dni przed. Wówczas wytworzy się na nich naturalny płaszcz lipidowy, który zabezpieczy włosy przed zbytnią ingerencją chemicznych składników zawartych w farbie.
3. W czasie nakładania farby chroń skórę twarzy i dłoni przed przebarwieniem. "Barw wojennych" na czole unikniesz, jeśli wcześniej skórę u nasady włosów posmarujesz czymś tłustym, np. wazeliną. Dłonie chroń rękawiczkami (zazwyczaj są one dołączone do produktu) – bo paznokcie, które są zbudowane z tych samych komórek co włosy, równie szybko jak one chłoną farbę. Zabrudzeń tych trudno się potem pozbyć.

Etykiety - tak & nie
- nigdy sama nie skracaj czasu
trzymania farby – koloryzacja odbywa się wieloetapowo.
- ani nie wydłużaj go – możesz zniszczyć włosy.
- nie rób sama balejażu (nawet specjalną farbą). Na 90% wyjdą ci plamy.
- zawsze trzymaj się wskazówek producenta.
- każdorazowo czytaj ulotkę – zalecenia mogą się zmieniać.

Warto zapamiętać
- Jeśli wcześniej nie stosowałaś danej farby,
a masz skłonność do reakcji alergicznych, przeprowadź test uczuleniowy. Nanieś odrobinę preparatu na skórę (np. w zgięciu łokcia lub za uchem) i po kilku minutach spłucz wodą. Jeśli po 48 godzinach nie pojawi się zaczerwienienie, możesz nakładać farbę na włosy.
- Dokładnie przeczytaj instrukcję na opakowaniu. Zawiera ona informacje o tym, jak należy przygotować preparat (zazwyczaj są to co najmniej dwa środki do wymieszania), jak rozprowadzić go na włosach i jak długo na nich trzymać. Każdy producent ma swoje własne zalecenia.
- Zwróć uwagę, na jakie włosy nakłada się farbę. Niektóre bowiem aplikuje się na mokre, a inne na suche (tak jest w wypadku większości farb do domowego użytku).
- Użyj farby zaraz po wymieszaniu składników. Najlepsze właściwości barwiące zyskuje ona po 5–10 minutach, ponieważ reakcja po zetknięciu się cząsteczek barwnika z utleniaczem zachodzi błyskawicznie. Jeśli nie nałożysz jej od razu, farba może nie zadziałać dobrze.
- Kup dwa opakowania farby. Zwłaszcza jeśli masz długie włosy. Podczas koloryzacji może się okazać, że mieszanki zabrakło, zatem lepiej przygotować się na taką niespodziankę.
- Obowiązkowo przestrzegaj co do minuty czasu trzymania mieszanki na włosach! Jeśli zbyt wcześnie lub zbyt późno zmyjesz farbę, uzyskany kolor może różnić się od oczekiwanego. Poza tym przetrzymanie preparatu na głowie może uwrażliwić skórę.
- Nie nakładaj farby od razu na całą długość włosów. Końcówki rozjaśniają się wolniej niż włosy przy skórze. Wynika to z bliskości skóry, która jest ciepła – w wyższej temperaturze środek koloryzujący działa szybciej. Dlatego u nasady powinnaś trzymać go 1/3 czasu.
- Podczas koloryzacji nie przykrywaj głowy ciepłym ręcznikiem. Podwyższona temperatura może spowodować przyspieszenie reakcji chemicznych i przynieść inny efekt, niż oczekiwałaś.
- Aby uniknąć pomyłki kolorystycznej, wcześniej wykonaj próbę. Nanieś trochę farby na kosmyk od spodu i zobacz, jaki uzyskasz efekt.
- Jeśli chcesz pozbyć się odrostów, nałóż farbę tylko na nie, a po 15 minutach rozprowadź grzebieniem po całych włosach (odzyskają świeżość). W sumie trzymaj tyle, ile zaleca producent.
Tagi: włosy

Redakcja poleca

REKLAMA