Opraw brylant w talent

Brylant. Najszlachetniejszy minerał w najdoskonalszym szlifie. Legenda wśród kamieni szlachetnych. Diament jest najtwardszym minerałem i właśnie twardość spowodowała przypisanie mu szeregu magicznych cech i symbolicznych znaczeń.
/ 16.06.2008 21:23
Brylant. Najszlachetniejszy minerał w najdoskonalszym szlifie. Legenda wśród kamieni szlachetnych. Diament jest najtwardszym minerałem i właśnie twardość spowodowała przypisanie mu szeregu magicznych cech i symbolicznych znaczeń.

Jest symbolem niezłomności, odwagi i stałości. Dopiero w XVII wieku poznano jego najistotniejszą cechę - blask. Dzięki rozwojowi nauki i odkryciom w dziedzinie optyki, powstał matematyczny model idealnego szlifu diamentu. Ze względu na nieporównywalny blask został nazwany szlifem "brylantowym". Istotą tego szlifu jest uzyskanie niemal pełnego odbicia światła padającego na diament niezależnie od kąta patrzenia. Opraw brylant w talent

To właśnie brylant stał się tematem konkursu Brylant/Brylart, zorganizowanego przez Galerię YES z okazji 10-lecia jej istnienia. Konkurs miał charakter zamknięty. Zadanie polegało na stworzeniu dzieła, w którym umieszczony będzie brylant przekazany artyście przez galerię. Decyzję jaki przedmiot powstanie, organizator pozostawił twórcom do wyboru. Nie było żadnych ograniczeń. Tu jest właśnie ukryty sens konkursu. Brylant znamy wszyscy z salonów jubilerskich. Ale jak poradzą sobie z brylantem artyści znani głównie z niekonwencjonalnego podejścia do biżuterii i materiałów?

Jury konkursu miało dokonać oceny prac pod względem formalnym i warsztatowym, w zgodzie z założeniem konkursu. (...)

Staraliśmy się wybrać prace na wystawę tak, by pokazać całe bogactwo form i różnorodność sposobów myślenia, jakimi posługują się artyści złotnicy. Nagrodziliśmy trzy prace, wyróżniliśmy dwie. Jest coś, co je łączy. Narracja. Prace, gdy im się dobrze przyjrzeć opowiadają o diamencie. (...)

Dzięki nadesłanym na konkurs wielu pracom na bardzo wysokim poziomie, konkurs Brylant/Brylart stał się interesującym i wyjątkowym wydarzeniem artystycznym. Pozostaje mieć nadzieję, że Galeria YES zechce kontynuować tę formułę konkursu. Impreza cykliczna dawałaby bowiem szansę na obiektywne i szersze spojrzenie na biżuterię artystyczną i dokonania jej twórców. I jestem pewien, że w niedługim czasie stałby się najważniejszym wydarzeniem tej dziedziny sztuki w Polsce.

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Za pasję, pracę i czas poświęcony przy realizacji prac konkursowych, za chęć i odwagę podjęcia konkursowego wyzwania.

Wernisaż wystawy odbędzie się dnia 19 czerwca br. o godz. 18.30 w Galerii YES - w Hotelu Bazar przy Al. Marcinkowskiego 10 w Poznaniu. Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2008 roku.