POLECAMY

Jak dobrać czapkę do kształtu twarzy? Sprawdź!

Zobacz, w którym fasonie będziesz wyglądać bosko.

Zobacz, w którym fasonie będziesz wyglądać bosko.

fot. Fotolia

Noszenie czapki to dla ciebie przykra konieczność? Wydaje ci się, że w każdej wyglądasz źle? Być może trudność sprawia ci wybranie tej właściwej, dopasowanej do twojego kształtu twarzy.

Tymczasem na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nakryć głowy: berety, kaszkiety, kapelusiki, czapki typu beanie, pilotki itd. Mogą być zrobione z różnych materiałów: dzianinowe, wełniane bądź futrzane. Co wybrać? Zobacz, jakie nakrycia głowy najlepiej będą pasowały do ciebie!

Twarz trójkątna


fot. ONS/ kolaż Polki.pl

Cechy charakterystyczne:

 • szerokie czoło,
 • wąski podbródek,
 • słabo zaznaczona linia żuchwy.

Rady dla ciebie: najładniej będziesz wyglądać w nakryciu, które ukryje szerokie czoło. Do trójkątnego typu twarzy pasują kapelusze z rondem opadającym na twarz, nakrycia z daszkiem, dopasowane czapki z dzianiny i z pomponem oraz czapki typu beanie.

Ładnie będzie ci też w czapce z nausznikami. Optycznie dociąży dolną część twarzy, równoważąc proporcje. Pamiętaj jednak ,żeby nie była za bardzo rozbudowana u góry! Unikaj także beretów zsuniętych do tyłu.

Twarz w kształcie serca


fot. ONS/ kolaż Polki.pl

Cechy charakterystyczne:

 • szerokie czoło,
 • spiczasty podbródek,
 • wyraźna linia żuchwy.

Rady dla ciebie: Idealne nakrycie głowy powinno zakrywać dość wydatne czoło, jednocześnie łagodnie zaokrąglając spiczasty dół twarzy. Korzystnie będziesz się prezentować w czapkach z daszkiem oraz w nakryciach luźno opadających bez konkretnego kształtu. Świetnym rozwiązaniem jest również kapelusik.

Nie sprawdzą się: wełniane czapeczki, szerokie czepce oraz małe berety, ponieważ uwydatniają czoło.

Twarz owalna


fot. ONS/ kolaż Polki.pl

Cechy charakterystyczne:

 • podbródek lekko wydłużony i zaokrąglony,
 • twarz delikatnie zwęża się ku dołowi,
 • zaokrąglona linia włosów.

Rady dla ciebie: do twojego niezwykle symetrycznego typu twarzy pasuje niemal każde nakrycie głowy. Możesz wybierać we wszystkich fasonach oraz wzorach czapek i cieszyć się modą. Niekorzystnie mogą wyglądać jedynie te okrycia, które optycznie za bardzo wydłużają głowę i na te właśnie należy uważać. Natomiast świetnie sprawdzą się czapki zachodzące na twarz: toczek, kaszkiet czy fedora.

Twarz okrągła

fot. ONS/ kolaż Polki.pl

Cechy charakterystyczne:

 • uwydatnione policzki,
 • geometria twarzy: podobna długość i szerokość,
 • zaokrąglony podbródek.

Rady dla ciebie: nakrycie przede wszystkim powinno optycznie wysmuklić twoją buzię. Twarz okrągła wyda się bardziej owalna, jeżeli wybierzesz czapkę noszoną na bakier, np. beret, kaszkiet, asymetryczne kapelusze. Świetnie sprawdzi się również duża luźna wełniana czapka z wysokim mankietem, wysoki toczek, a także czapka smerfetka, jednak taka, która nie opina czoła.

Unikaj natomiast czapek obcisłych, dopasowanych do kształtu głowy oraz okrągłych kapeluszy. Wbrew obiegowej opinii nie są też dobrym rozwiązaniem nakrycia ze spiczastym zakończeniem. Nie wyszczuplą twarzy, tylko sprawią, że głowa będzie miała kształt łzy, czyli za szeroki przy policzkach i zbyt wąski na czubku.

Twarz podłużna


fot. ONS/ kolaż Polki.pl

Cechy charakterystyczne:

 • wysokie czoło,
 • ogólna geometria: twarz jest wąska i długa,
 • raczej pionowa linia skroni, policzków i podbródka.

Rady dla ciebie: sięgaj po nakrycia optycznie skracające twarz. Powinny nachodzić na czoło, wtedy wizualnie dzielą głowę na pół i zaokrąglają. Będziesz zatem dobrze wyglądać w czapkach uszatkach, dużych futrzastych fasonach, czapce typu beanie z wełny oraz w tzw. mongołce. Również obszerna czapka typu komin, opadająca do tyłu wyrówna proporcje.

Koniecznie unikaj czapek z daszkiem zadartym do góry, wąskich beretów, czapek w pionowe paski. Nie sprawdzą się także pilotki z odsłoniętym czołem.

Twarz kwadratowa


fot. ONS/ kolaż Polki.pl

Cechy charakterystyczne:

 • szerokie kości policzkowe,
 • płaskie czoło,
 • wyraźnie zarysowana linia żuchwy.

Rady dla ciebie: najlepsza dla ciebie czapka to taka, która zrównoważy masywną linię szczęki. Idealnym nakryciem głowy będą wysokie czapki z pomponem, kapelusz z szerokim, miękkim rondem, oprychówka, która dzięki wysuniętemu daszkowi wyszczupla twarz, obszerniejsze czapki z pasami oraz nonszalancki beret.

Niekorzystnie będziesz wyglądać w obcisłej czapce dzianinowej typu beanie oraz w pilotce z dzianiny. Unikaj również kapelusików z małym rondem i małych beretów.

Zobacz także:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
Mam twarz sercowatą i w każdej czapce mam szerokie czoło, a w kapelusikach rzeczywiście nieźle, tylko teraz muszę znaleźć jakąś fajną wersję, ale porada jak dla mnie też ok
/2 lata temu
Wreszcie porady, a nie reklama konkretnych czapek z jakiś sieciówek! To mi się podoba!
/2 lata temu
jakie mohery. Tragedia