Jak dobrać stanik?

Jak dobrać stanik? /fot. Fotolia
Biustonosz to nie tylko część bielizny, to zdrowie, dobre samopoczucie i ładny wygląd piersi. Źle dobrany stanik może prowadzić do wad postawy czy zniekształcenia kobiecych kształtów. Jak wybrać biustonosz idealny? Jak dobrać stanik do wielkości piersi i szerokości talii pod biustem?
/ 07.10.2011 13:29
Jak dobrać stanik? /fot. Fotolia

Dobrze dobrany

Piersi – duże czy małe, to bez znaczenia. O każdych, prędzej czy później, przypomni sobie przyciąganie ziemskie. Z upływem lat zaczną opadać, gdyż skóra piersi traci swą jędrność, a wiązadła się rozciągają. Dobry biustonosz to nie tylko szczuplejsza sylwetka, ale także zatrzymanie piersi na odpowiedniej wysokości. Ponadto, stanik przemieszcza tkankę tłuszczową z pach do biustu, co poprawia kształt i jędrność piersi.

Wybór źle dobranego biustonosza grozi:

  • Podrażnieniem skóry.
  • Wadami postawy.
  • Bólem głowy.
  • Bólami okolicy szyi i ramion.
  • Deformacją kształtu piersi.

Zobacz też: Co oznacza ból piersi?

Cechy tego właściwego

Dobry biustonosz:

  • Ściśle przylega do ciała – ważny jest punkt łączący miseczki. Powinien dotykać ciała.
  • Fiszbiny – przylegają do klatki piersiowej. Nie wbijają się w piersi, nie dochodzą aż do pleców. Powinny znajdować się u podstawy piersi i na wysokości środka pachy.
  • Miseczki – ich przestrzeń powinna być wypełniona przez biust. W miseczkach nie powinno być pustych przestrzeni ani wybrzuszeń. Mają idealnie przylegać do piersi.
  • Ramiączka – ustawione są równolegle względem siebie, nie wbijają się w ramiona.
  • Część tylna biustonosza nie unosi się ku górze, lecz znajduje się na tym samym poziomie co przód.

Obwód, czyli mniejszy lepszy

Wbrew pozorom, to nie ramiączka podnoszą biust i utrzymują go na upragnionej wysokości. Dobrze przylegający obwód biustonosza do ciała w znacznie większym stopniu wpływa na podtrzymaniu piersi. Zbyt luźny obwód powoduje, że część tylna stanika podnosi się do góry. Należy wówczas wybrać ciaśniejszy model.

Odpowiedni obwód stanika to kilka centymetrów mniej od rzeczywistych rozmiarów wokół naszej klatki piersiowej. Zatem, dokonując miary, zaokrąglamy ją w dół. I tak dla przykładu, dla 85 cm obwodu w klatce piersiowej wybierzemy biustonosz o obwodzie 80 cm. Dlaczego? Otóż każdy materiał, nawet ten najbardziej wytrzymały, z biegiem czasu się rozciąga. To jest również powód zapinania stanika przed zakupem na ostatnią, najluźniejszą haftkę. Kiedy biustonosz trochę się rozciągnie, istnieje możliwość regulacji jego obwodu. 

Polecamy: Jak powiększyć biust?

Miseczki, czyli kształt pożądany

W celu ustalenia wielkości miseczki, mierzymy obwód w biuście jak najluźniej, w najszerszym miejscu.

Dobrze dopasowana miseczka obejmuje całą pierś. Biust nie wystaje poza miseczki i nie zbiera się, w postaci fałdek, pod pachami. Piersi powinny ładnie się układać, być zaokrąglone i oddzielone od siebie. Nie mogą „wylewać” się górą, bokami czy też dołem ze stanika. Miseczka jest po to, aby nadawać piersiom kształt idealny. Poza tym, zawsze lepiej jest wybrać trochę większą miseczkę aniżeli za małą. Biust dostosuje się do większego rozmiaru, do mniejszego – niekoniecznie.

Znaleziony i zakupiony

Kiedy już cieszymy się z idealnie dopasowanego biustonosza, nasza postawa jest bardziej wyprostowana, sylwetka wydaje się szczuplejsza, gdyż piersi zajmują miejsce na odpowiedniej wysokości, pamiętajmy, że nic nie trwa wiecznie. Raz wybrany biustonosz nie będzie nam służył latami. Materiał, z którego jest zrobiony, rozciąga się, miseczki tracą swoją formę i nie są już tak idealne. Ponadto, nie tylko stanik się zmienia, my również. Czas, ciąża, ćwiczenia, lub ich brak, odmieniają ciało i wówczas znów należy wybrać się do sklepu, w poszukiwaniu odpowiedniego biustonosza.

Redakcja poleca

REKLAMA