Dlaczego nastolatki zaczynają się odchudzać?

Wino, kawa, herbata - te trzy magiczne napoje są jak nałogi, niebezpieczne dla zębów./ fot. Fotolia
Młode dziewczyny nie akceptują swojego wyglądu i nie lubią siebie. By lepiej poczuć się we własnym ciele, zaczynają się odchudzać. To daje im złudne przekonanie, że panują nad własnym życiem, jednak jest odwrotnie, ponieważ najczęściej doprowadzają się tym do choroby. Przyczyn jest wiele.
/ 15.03.2011 13:06
Wino, kawa, herbata - te trzy magiczne napoje są jak nałogi, niebezpieczne dla zębów./ fot. Fotolia

Aż 30% polskich gimnazjalistek ocenia się bardzo negatywnie. Co piąta ankietowana dziewczyna przyznała, że nie akceptuje swojego wyglądu. Prawie każda chciałaby go zmienić. Ponad połowa była w trakcie intensywnego odchudzania, chociaż nie było ku temu żadnych medycznych wskazań. Efekt? U co dziesiątej badanej nastolatki psychologowie odkryli objawy bulimii lub anoreksji. Przyczyny?

Polecamy: Myśli o samobójstwie – jak je traktować?

Wychowanie

Zazwyczaj jest różne w zależności od płci. Od najmłodszych lat wpaja się dziewczynkom, że powinny być skromne i dbać o wygląd. Rzadko słyszą, że są piękne. Z tego powodu dorastająca dziewczyna może mieć problem z obiektywną oceną swojej atrakcyjności fizycznej.

Chłopcom nie przeszkadza niewielka otyłość czy też trądzik, ponieważ uważa się, że to, jak wyglądają, ma drugorzędne znaczenie. Najważniejsze są ich umiejętności. Pewna i zadowolona z siebie dziewczyna może być postrzegana jako egoistka i narcyz.

Presja otoczenia

Wokół jest mnóstwo odchudzających się nastolatków. Piętnastoletnia Ewa zapytana o powód jej odchudzania odpowiada: „Szczerze, nie robię tego tylko dla siebie. Nawet nie chodzi już o wizerunek tych szczupłych supermodelek, niemal idealnych, przez które wiele dziewczyn popada w choroby np. anoreksję... Od jakiegoś czasu słyszę niemiłe uwagi co do mojej postury. Koledzy z klasy śmieją się ze mnie i przezywają. W rodzinie niestety też nie mam wsparcia, czasem są gorsi od ludzi ze szkoły”.

Takie komentarze są smutne, ponieważ najbliższe otoczenie powinno być oparciem dla dorastającej dziewczyny. Głodząc się, dziewczynki wysyłają sygnał, że czują się osamotnione i odrzucone.

Wzorce z mediów

Telewizja nie tylko przekazuje informacje, ale lansuje wzorce osobowe. Modelki są dla nastolatek ideałem. Ich figury są bez skazy. Szczupłe, niekiedy wręcz wychudzone przechadzają się po wybiegach, prezentując stroje znanych projektantów. Wśród aktorów, piosenkarzy czy prezenterów rzadko można znaleźć osoby grubsze. Z gazet również uśmiechają się tylko piękne kobiety oraz umięśnieni mężczyźni. Pragnące osiągnąć idealne wymiary dziewczęta, głodzą się niemiłosiernie, co może doprowadzić do bulimii czy anoreksji.

Polecamy: Mądre ucho, czyli jak rozmawiać z nastolatkiem?

Powikłania tych chorób są bardzo groźne. Niekiedy stają się zagrożeniem dla życia. Sygnały, które wysyłają nastolatki, nie mogą być ignorowane. Anoreksja i bulimia, mają zupełnie inne objawy, ale przyczyny takie same. Dążenie do perfekcji, z czasem może przerodzić się w obsesyjną chęć zrzucenia wagi, a od tego już krok do choroby. Można zastanowić się, czy drastyczne środki są w naszym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Czasem wystarczy dobrze dopasowane ubranie, by zmienić kształt figury.

Redakcja poleca

REKLAMA