Znacie film "Nie lubię poniedziałku"? Teraz, jak za pomocą czarodziejskiej różdżki, możecie przenieść się w czasy młodości waszych rodziców! Kartki na mięso, saturatory, kolorofony - co jeszcze powinno kojarzyć wam się z PRL?
Marki kosmetyczne PRL, które zyskały drugą młodość
"Czar PRL" to muzeum, które powstało z inicjatywy Rafała i Marty Patla tworzących firmę Adventure Warsaw. Oboje są warszawskimi przewodnikami i podróżując zabytkowymi Nysami 522, starają się pokazywać różne etapy polskiej historii. Co mówią o wystawie?
Pierwszym pomysłem było zebranie kilku mebli i pamiątek rodzinnych i zbudowanie mieszkanka z epoki w garażu na Soho Factory. Muzeum, które możecie oglądać dziś powstało w 2014 roku. Postanowiliśmy otworzyć się nie tylko na turystów Adventure Warsaw, ale oficjalnie stać się otwartym miejscem dla każdego. W tej przestrzeni, którą dysponujemy postaraliśmy się dodać elementy, które najlepiej symbolizują poszczególne dekady historii PRL. Lata 40-50 przedstawione są na przykładzie gabinetu politycznego, plakatów propagandowych oraz naszej biblioteczki m.in. z planem sześcioletnim Bieruta. Tłem do lat 60-70 jest nasza poczekalnia do Gabinetu, na której możemy znaleźć pierwsze strony gazet, kartki na mięso, bony towarowe czy też książeczki walutowe. Najszerzej prezentujemy lata 80. Kącik Solidarności prezentuje autentyczne gazety, ulotki, cenzurowane książki, oporniki jak również klepsydrę Grzegorza Przemyka.
Nie wiem jak wam, ale mi końcówka PRL, która przypadła na moje dzieciństwo, kojarzy się ze smakiem oranżady, z samoprzylepnymi kolczykami i butami z plastiku. Lalka Barbie kupiona w Pewexie i Coca-Cola w dużych, szklanych butelkach to gadżety, bez których nie mogło obejść się żadne spotkanie z koleżankami. I te wiecznie zdarte kolana podczas nauki jazdy na ukochanym Reksiu, na kołach którego szalały plastikowe koraliki jak w kalejdoskopie...
Wystawę można oglądać codziennie: od poniedziałku do piątku w godzinach 10-16:00, a w weekendy od 11.00 do 17:00. Bilety wstępu kosztują: normalny - 8 zł, ulgowy - 5 zł.
Muzeum znajduje się parterze w dawnej fabryce PZO przy ul. Mińskiej 25 na Pradze, która do dziś zachowała urok LAT 50-tych.