Czy w parku trzeba mieć maseczkę fot. Adobe Stock

W lesie nie musisz mieć maseczki. A co z parkami? Czy zakrywanie nosa i ust jest konieczne?

Uprawianie sportu w maseczce nie jest wygodne, ale czy to znaczy, że tylko w lesie można zrezygnować z zakrywania ust i nosa?
/ 20.04.2020 11:34
Czy w parku trzeba mieć maseczkę fot. Adobe Stock

Od 16 kwietnia zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe. Jest tylko kilka sytuacji, w których możesz zrezygnować z maseczki.

Miejscem, w którym nie musisz zakładać maseczki ochronnej jest np. las. Jeśli jednak wybierasz się na spacer lub jogging po parku, sprawdź, czy zakrywanie nosa i ust jest konieczne? Mandat za brak maseczki może być wysoki.

Czy w parku trzeba zakrywać usta i nos?

Od 20 kwietnia br. dozwolone są rekreacyjne wyjścia z domu, w ramach których możesz pójść do parku czy do lasu. Jeśli wybierasz się na spacer z rodziną, pamiętaj o dystansie 2 metrów (nie dotyczy to jedynie sytuacji, gdy sprawujesz bezpośrednią opiekę nad dzieckiem lub osobą niepełnosprawną).

Zakrywanie nosa i ust w lesie nie jest konieczne, za to już na parkingu przy lesie - tak. Jeśli chodzi o miejskie miejsca rekreacji takie jak parki, które od dziś są dostępne dla spacerowiczów - w parku musisz zakryć usta i nos. Pamiętaj, że wciąż niedostępne są jednak place zabaw czy stanowiska do biwakowania. 

Dzieci w wieku do 4 lat nie muszą mieć maseczki. Zrezygnować z zasłaniania nosa i ust mogą także zrezygnować osoby, które mają problemy z oddychaniem.

Pamiętaj też o tym, by mijając na ścieżce innych spacerowiczów czy biegaczy, zachować odległość. W dalszym ciągu obowiązuje także zakaz gromadzenia się.

Obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy nas także w drodze do parku - pamiętaj o tym niezależnie od tego, czy wybierasz się tam pieszo czy rowerem. 

Zobacz więcej informacji:Jak nosić maseczkę ochronną, aby nie parowały okulary?Wyciekły dane osób objętych kwarantanną. Kto zawinił?Szczepionka wcale nas nie ochroni. Przeczytaj opinię eksperta