Wyniki ostatnich badań szwedzkich naukowców wydają się bardzo obiecujące. Ich zdaniem tlenek azotu może być skutecznym lekiem na COVID-19.
Tlenek azotu może pomóc w leczeniu COVID-19
Tlenek azotu może mieć kluczowe znaczenie w walce z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Szwedzcy i amerykańscy naukowcy przeanalizowali wyniki leczenia tlenkiem azotu podczas epidemii SARS z 2003 roku. Ich zdaniem tlenek azotu istotnie hamował replikację wirusa, a także zmniejszał stan zapalny w płucach chorych. Badacze uważają, że tlenek azotu może być skuteczny także w walce z COVID-19 wywoływanego przez nowego koronawirusa.
Zdaniem autora badań inhalacje tlenkiem azotu mogą być dobrym sposobem leczenia COVID-19 do momentu wynalezienia skutecznej i bezpiecznej szczepionki. Zespół badawczy stwierdził, że także w przypadku SARS-CoV-2 tlenek azotu wykazuje działanie przeciwwirusowe.
Wdychany NO (red. tlenek azotu) poprawiał utlenowanie tętnicze u pacjentów z hipoksemią poprzez redystrybucję przepływu krwi w płucach do lepiej wentylowanych obszarów i przeciwdziałanie krzepnięciu krwi, oba te efekty mają znaczenie dla pacjentów z COVID-19.
- czytamy w artykule opublikowanym w „Redox Biology”.
Czym jest tlenek azotu i w jaki sposób może pomóc?
Tlenek azotu jest związkiem naturalnie wytwarzanym w organizmie. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, reguluje przepływ krwi między narządami i wewnątrz nich. W przypadku ostrej niewydolności płuc można podawać go w formie gazu wziewnego, by zwiększyć poziom nasycenia krwi tlenem.
O ile nam wiadomo, tlenek azotu jest jedyną substancją, która do tej pory wykazała bezpośredni wpływ na SARS-CoV-2.
– powiedział kierownik badań Åke Lundkvist.
Rozpoczęto prace nad opracowaniem leku na COVID-19 opartego na bazie tlenku azotu. Wydaje się, że może to być przełom w leczeniu chorych. Tym bardziej że zapasy obecnie stosowanego w leczeniu redemsiviru nie są wystarczające.
Pomimo szeroko zakrojonych wysiłków na rzecz leczenia choroby oraz ograniczeń w stosowaniu i skuteczności remdesiviru, rozwój interwencji terapeutycznych jest utrudniony ze względu na brak skutecznych leków przeciwwirusowych przeciwko SARS-CoV-2.
- czytamy w artykule.
Źródło: Sciencedirect.com
Czytaj więcej informacji:
Naukowcy: „Przebyte przeziębienia mogą chronić przed koronawirusem”. Jak długo?
Koronawirus a ciąża. Najważniejsze fakty o COVID-19 w ciąży
Koronawirus a grypa. Jak odróżnić objawy?