W dzieciństwie, jak większość dzieci, panicznie bałam się zastrzyków. Z podstawówki pamiętam czasy szczepienia na gruźlicę, przed którym drżeli wszyscy moi rówieśnicy. Strzykawka, igła… nic przyjemnego. Mimo powodowania dziecięcych lęków jest jednak na tyle skuteczna, że stosuje się ją od lat. Teraz okazuje się, że ta sama szczepionka może pomóc chorym na cukrzycę typu 1!
Leczenie, a nie profilaktyka
Szczepionka BCG (Bacillus Calmette-Guerin) jest stosowana od przeszło 100 lat przeciwko gruźlicy. Używa się jej także do leczenia raka pęcherza. Gdy rozpoczęto badania nad jej wpływem na cukrzycę, okazało się, że szczepienie nie tylko powodowało zanik niebezpiecznych komórek T (które powodują problemy z wytwarzaniem insuliny), ale też sprawiało, że w organizmach pacjentów dochodziło do samodzielnego wydzielania insuliny. W ten sposób szczepionka w zasadzie leczy chorych!
Jak zresztą podkreślają badacze, w swoich testach skupiają się nie na profilaktyce cukrzycy, ale na wyleczeniu choroby.
W pierwszym (wstępnym) etapie wykazaliśmy statystycznie istotną reakcję na szczepionkę przeciwgruźliczą BCG, ale naszym celem jest stworzenie trwałego efektu leczniczego. Podejmiemy dalsze próby z osobami, które cierpią na cukrzycę typu 1 od wielu lat. Nie prowadzimy badań nad profilaktyką, zamiast tego staramy się stworzyć metodę, która pozwoli na wyleczenie nawet zaawansowanej choroby
– tłumaczy dr Denise Faustman, dyrektor laboratorium immunologicznego w Massachusetts General Hospital w Bostonie.
dr Denise Faustman, fot. alchetron.com
Cukrzyca typu 1 - nowoczesne metody leczenia
Szczepienie nadzieją dla chorych na cukrzycę?
Jak działa szczepionka? Najprościej mówiąc eliminuje limfocyty T, które blokują wytwarzanie insuliny.
Pacjenci chorujący na cukrzycę typu 1, którym wstrzyknięto szczepionkę, zareagowali na nią bardzo pozytywnie. Niestety, jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Diabetes Care, szczepionka BCG nie powoduje wycofania choroby u dzieci w wieku 5-18 lat.
Testy na szczepionce wciąż trwają – w wystąpieniu wygłoszonym 11 września na 75. Sesji Naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego ogłoszono, że amerykańska Agencja Żywności i Leków zamierza przetestować ją na 150 pacjentach z cukrzycą typu 1. Będą to chorzy w wieku 18-60 lat, którym badacze dwukrotnie podadzą szczepienie w ciągu miesiąca, a następnie raz w roku przez 4 lata.
Co ostatecznie wykażą badania? Okaże się. My na pewno będziemy śledzić ich wyniki – tym bardziej, że według szacunków NFZ i Koalicji-Cukrzyca w Polsce na cukrzycę choruje już około 3,5 miliona osób!
Rośnie liczba chorych na cukrzycę typu 1