Pandemia fot. Adobe Stock

Światu grozi kolejna pandemia? Szef WHO ostrzega i mówi, jak możemy jej zapobiec

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus potwierdził, że kolejne choroby na pewno pojawią się na świecie w niedalekiej przyszłości.
/ 28.12.2020 10:31
Pandemia fot. Adobe Stock

Chyba większość zgodzi się ze stwierdzeniem, że pandemia koronawirusa wyczerpała nie tylko system opieki medycznej i gospodarkę, ale też naszą psychikę. Lęk przed zachorowaniem i obserwowanie śmierci ponad miliona osób sprawił, że zupełnie inaczej spojrzeliśmy na świat.

Teraz marzymy o powrocie do normalności i mamy nadzieję, że taka sytuacja, jaką mieliśmy w ostatnich miesiącach, długo się nie powtórzy. Niestety, szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, nie ma w tej kwestii dobrych wieści. 

Światu grozi kolejna pandemia

Zdaniem dyrektora generalnego WHO, kolejna pandemia jest tylko kwestią czasu i jest nieuniknionym skutkiem szkód, które człowiek poczynił w środowisku naturalnym, które wirusami „broni się” przed nami.

Ghebreyesus podczas Międzynarodowego Dnia Gotowości na Epidemię poinformował, że jedynym sposobem na walkę z ewentualnymi epidemiami, jest skupienie się na ochronie środowiska. 

Historia mówi nam, że nie będzie to ostatnia pandemia, epidemie są faktem. Wszelkie wysiłki na rzecz poprawy zdrowia są skazane na niepowodzenie, chyba że ludzie zajmą się zależnością między ludźmi i zwierzętami oraz zmianami klimatycznymi, które sprawiają, że nasza Ziemia nie nadaje się do zamieszkiwania - powiedział szef WHO

Od czego musimy zacząć, by móc zapobiec przyszłym pandemiom i zapewnić nam spokój? Zdaniem Ghebreyesusa powinniśmy przede wszystkim walczyć z globalnym ociepleniem, zainwestować w ochronę zdrowia i społeczeństwa. Jak powiedział szef WHO, dzięki temu „nasze dzieci oraz ich dzieci odziedziczą bezpieczniejszy, odporniejszy oraz bardziej długotrwały świat”.

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata:
Szczepienia na koronawirusa w Polsce ruszyły. Wiemy, kto przyjął szczepionkę jako pierwszy 
Nie będzie zakazu przemieszczania się w Sylwestra? Morawiecki: „My godziny policyjnej nie wdrażamy” 
Lekcje na 3 zmiany i w soboty? WHO przedstawia rekomendacje dotyczące powrotu dzieci do szkół 
Brak limitu na spotkaniach towarzyskich i zwolnienie z kwarantanny. Jakie inne przywileje dostaną zaszczepieni na koronawirusa?