Polacy nie chcą szczepionki na koronawirusa. Przyjmie ją zaledwie ułamek mieszkańców

Polacy nie chcą szczepionki na koronawirusa fot. Adobe Stock
Cały świat czeka na wynalezienie skutecznej szczepionki na koronawirusa. Okazuje się jednak, że Polacy wcale nie chcą jej przyjmować. Wiele osób zadeklarowało, że nie zgodzi się podanie sobie zastrzyku, kiedy już będzie dostępny.
/ 10.05.2020 10:00
Polacy nie chcą szczepionki na koronawirusa fot. Adobe Stock

Od początku trwania pandemii koronawirusa mówi się, że bezpieczeństwo i powrót do normalności zapewni nam dopiero wynalezienie skutecznej szczepionki. Wiele zespołów badaczy twierdzi, że jest już o krok od znalezienia odpowiedniego specyfiku, a w części krajów już trwają testy na ludziach. Niestety okazuje się, że Polacy nie podchodzą do sprawy szczepionki z entuzjazmem. Wielu z nich nie chce i nie zamierza jej przyjmować

Polacy nie chcą szczepionki na koronawirusa

W badaniu przeprowadzonym wśród internautów przez Wirtualną Polskę dowiadujemy się, że wielu Polaków nie popiera szczepionki na COVID-19. Aż 53% ankietowanych nie przyjmie zastrzyku, kiedy ten będzie już dostępny na rynku. 

Rezultat badania budzi niepokój dr hab. Ernesta Kuchara z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, który w rozmowie z WP zaznacza, że wysoki odsetek sceptyków, którzy oddali swój głos w badaniu, może nie odwzorowywać stanu faktycznego.

Odsetek osób, które mówią, że się nie zaszczepią, zdecydowanie budzi niepokój i jest dla mnie zaskoczeniem. Zwłaszcza że na co dzień widzę, że ludzie faktycznie boją się choroby, chodzą w maseczkach i rękawiczkach, unikają innych – stwierdza lekarz

Kiedy pojawi się szczepionka na koronawirusa?

Prace nad skuteczną szczepionką trwają. Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie są zdania, że już we wrześniu ich zastrzyk będzie można podawać pacjentom. Czekają tylko na wynik próby na ludziach.

Z kolei Włoska firma farmaceutyczna TAKIS z Pomezii podzieliła się informacją, że prawdopodobnie już mają w posiadaniu gotową szczepionkę na COVID-19. Najbardziej realnym terminem jest jednak początek roku 2021. Dopiero wtedy można mieć pewność, że specyfik otrzymał odpowiednie atesty i jest skuteczny. 

Więcej na temat koronawirusa:
Jak poznać, czy jesteśmy zakażeni SARS-CoV-2?
Gdzie szukać pomocy medycznej w czasie epidemii?
Wszystko o koronawiursie
Szczepionka przeciw grypie może pomóc w walce z koronawirusem

Redakcja poleca

REKLAMA