Papież Franciszek fot. ONS.pl

Po raz pierwszy od wielu lat papież przełożył pasterkę w Watykanie. O której zacznie się uroczystość?

Pasterka w bazylice Świętego Piotra w Watykanie została przełożona. Powodem są obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.
/ 11.12.2020 09:34
Papież Franciszek fot. ONS.pl

Papieska pasterka odbywająca się w Watykanie to jedna z najważniejszych mszy św. w ciągu roku. To właśnie ona rozpoczyna okres Bożego Narodzenia i celebruje moment narodzin Jezusa. Dla wielu wierzących transmisja z bazyliki Świętego Piotra to nieodzowny element Wigilijnego wieczoru. W tym roku jednak odbędzie się wyjątkowo o innej niż zwykle porze. 

O której rozpocznie się Pasterka w Watykanie w 2020 roku?

Do tej pory uroczystość prowadzona przez papieża rozpoczynała się o 22:30. W tym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne, godzina musiała zostać zmieniona. Pasterka pod przewodnictwem papieża Franciszka w bazylice Świętego Piotra w wieczór wigilijny rozpocznie się o godz. 19:30, czyli dwie godziny wcześniej niż zwykle. 

Głównym powodem zmiany godziny mszy jest godzina policyjna, która trwa we Włoszech od 22:00 do 5:00. W uroczystości nie będą mogli wziąć również udziału postronni wierni. Grono uczestników zostało bardzo mocno zawężone, a Watykan przypomina o konieczności stosowania się do zasad reżimu sanitarnego. 

Bez zmian pozostanie z kolei świąteczne błogosławieństwo papieża. W Boże Narodzenie w południe Franciszek wygłosi świąteczne orędzie w bazylice watykańskiej i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata: 
Szczepionka na koronawirusa może być niebezpieczna dla ciężarnych? Ryzyko nie jest do końca znane
MEN poinformował, kiedy dzieci wrócą do szkół. Zdradził też, jak będzie wyglądać koniec semestru
Premier komentuje spadek liczby zakażeń koronawirusem. "Wygrywamy z epidemią!"
Kolejna pandemia jest tylko kwestią czasu? Belgijscy naukowcy nie mają wątpliwości